Package Name - en to fa translation catalogue (2276 entries)

en: Out Of Stock
fa: موجود نیست

en: Search products&hellip;
fa: جستجوی محصولات

en: Responsive Columns Layout
fa: طرح‌بندی ستون‌های ریسپانسیو

en: "%1$s" requires "%2$s" to be installed and activated.
fa: "%1$s" ایجاب می‌کند"%2$s" برای نصب و فعال سازی.

en: Mascot Core - Digiplus
fa: افزونه هسته قالب

en: Mascot Core
fa: افزونه هسته قالب

en: "%1$s" requires "%2$s" version %3$s or greater.
fa: "%1$s" ایجاب می‌کند"%2$s" ورژن  %3$s یا بزرگتر.

en: Mascot Core - Digiplus Elementor
fa: افزونه هسته قالب دیجی پلاس

en: Elementor
fa: المنتور

en: Blog/News Grid
fa: گرید وبلاگ/اخبار

en: Show Author
fa: نمایش نویسنده

en: Show Date
fa: نمایش تاریخ

en: Show Date Split
fa: نمایش تاریخ تقسیم شده

en: Show Category
fa: نمایش دسته بندی

en: Show Comments Count
fa: نمایش تعداد دیددگاه

en: Show Tag
fa: نمایش برچسب

en: Show Like Button
fa: دکمه لایک را نشان بده

en: General
fa: عمومی

en: Display Type
fa: نوع نمایشگر

en: Grid
fa: گرید

en: Masonry
fa: ماسونری

en: Masonry Tiles
fa: ماسونری کاشی

en: Carousel/Slider
fa: کاروسل /لغزنده

en: Basic
fa: پایه

en: Floating Parallax
fa: پارالاکس

en: Columns Layout
fa: طرح بندی ستون

en: Gutter
fa: گاتر

en: Use Predefined Image Size in Masonry Mode
fa: استفاده از اندازه تصویر از پیش تعریف شده در حالت ماسنوری

en: You can select predefined image size from each items edit page. If you choose yes, then 'Featured Image Size' will not work
fa: شما می‌توانید اندازه تصویر از پیش تعریف شده را از صفحه ویرایش هر آیتم انتخاب کنید. اگر بله را انتخاب کنید، «اندازه تصویر ویژه» کار نخواهد کرد.

en: Query
fa: کوئری

en: Number of Items to Query from Database
fa: تعداد اقلام برای جستجو از پایگاه داده

en: How many items do you wish to show? Put -1 to show all. Default 3
fa: چند آیتم را می‌خواهید نمایش دهید؟ برای نمایش همه، عدد -۱ را قرار دهید. پیش‌فرض ۳ است.

en: Show Only Selected Single Item
fa: فقط نمایش آیتم انتخاب شده

en: Choose Single Item
fa: انتخاب تک مورد

en: Category
fa: دسته بندی

en: Order By
fa: سفارش بر اساس

en: Order
fa: سفارش دهید

en: Descending
fa: نزولی

en: Ascending
fa: صعوری

en: All Items(Content) Show/Hide
fa: همه موارد (محتوا) نمایش/پنهان کردن

en: Show Featured Image
fa: نمایش تصویر ویژه

en: Featured Image Size
fa: اندازه تصویر ویژه

en: Show Title
fa: نمایش عنوان

en: Title Tag
fa: برچسب عنوان

en: Show Excerpt
fa: نمایش گزیده

en: Excerpt Length
fa: طول گزیده

en: Number of words to display
fa: تعداد کلمات قابل نمایش

en: Show Post Meta
fa: نمایش متا پست

en: Choose Post Meta
fa: انتخاب متا پست

en: Show This Meta Over Thumbnail
fa: نمایش این متا روی تصویر بندانگشتی

en: Title Styling
fa: استایل عنوان

en: Text Color
fa: رنگ متن

en: Text Color (Title Hover)
fa: رنگ متن (عنوان شناور)

en: Text Color (Item Hover)
fa: رنگ متن (هاور کردن آیتم)

en: Title Theme Colored
fa: عنوان تم رنگی

en: Title Theme Colored (Title Hover)
fa: تم عنوان رنگی (عنوان شناور)

en: Title Theme Colored (Item Hover)
fa: تم عنوان رنگی (آیتم شناور)

en: Typography
fa: تایپوگرافی

en: Title Margin
fa: حاشیه عنوان

en: Title Padding
fa: پدینگ عنوان

en: Excerpt Styling
fa: گزیده‌ای از استایل

en: Text Color (Hover)
fa: رنگ متن (هاور)

en: Text Theme Colored
fa: تم متن رنگی

en: Text Theme Colored (Hover)
fa: تم متن رنگی (هاور)

en: Text Margin
fa: مارجین  متن

en: Text Padding
fa: پدینگ  متن

en: Post Meta Styling
fa: استایل‌دهی پست متا

en: Icon Color Options
fa: گزینه‌های رنگ آیکون

en: Icon Color
fa: رنگ آیکون

en: Icon Color (Hover)
fa: رنگ آیکون  (هاور)

en: Icon Theme Colored
fa: تم آیکون  رنگی

en: Icon Theme Colored (Hover)
fa: تم آیکون  رنگی (هاور)

en: Single Meta Styling
fa: استایل‌دهی تک متا

en: Wrapper Styling
fa: استایل‌دهی به لفاف

en: Normal
fa: معمولی

en: BG Color Options
fa: گزینه‌های رنگ پس‌زمینه

en: Custom Background Color
fa: رنگ پس زمینه سفارشی

en: Make BG Theme Colored
fa: رنگ‌آمیزی قالب پس‌زمینه

en: Margin
fa: مارجین

en: Padding
fa: پدینگ

en: Hover
fa: هاور

en: Custom Background Color (Hover)
fa: رنگ پس زمینه سفارشی (هاور)

en: Make BG Theme Colored (Hover)
fa: رنگ‌آمیزی قالب پس‌زمینه (با موس)

en: Category Filter
fa: فیلتر دسته بندی

en: Button Options
fa: گزینه‌های دکمه

en: Button Color/Typography
fa: رنگ دکمه/تایپوگرافی

en: Skin - Style Current Theme1
fa: پوسته - استایل قالب فعلی1

en: Content Wrapper Styling
fa: استایل‌دهی به بسته‌بندی محتوا

en: background Color Options
fa: گزینه‌های رنگ پس‌زمینه

en: Custom background Color
fa: رنگ پس زمینه سفارشی

en: Custom background Color (Hover)
fa: رنگ پس زمینه سفارشی (هاور)

en: Border Color Options
fa: گزینه‌های رنگ قاب

en: Custom Border Color
fa: رنگ قاب سفارشی

en: Skin - Style Current Theme2
fa: پوسته - استایل قالب فعلی2

en: Skin - Style Current Theme3
fa: پوسته - استایل قالب فعلی3

en: Skin - Style Current Theme4
fa: پوسته - استایل قالب فعلی4

en: Skin - Style Current Theme5
fa: پوسته - استایل قالب فعلی5

en: Skin - Style Current Theme6
fa: پوسته - استایل قالب فعلی6

en: Skin - Style Current Theme7
fa: پوسته - استایل قالب فعلی7

en: Style - Vertical List
fa: استایل - لیست عمودی

en: Vertical List Options
fa: گزینه‌های لیست عمودی

en: Thumb Options
fa: گزینه‌های بندانگشتی

en: Custom Thumb Width
fa: عرض بند انگشتی سفارشی

en: Thumb Margin
fa: مارجین تصاویر بند انگشتی

en: Thumb Border Radius
fa: بورد ردیوس تصویر بند انگشتی

en: Vertical Placement Option
fa: گزینه قرارگیری عمودی

en: Vertical Alignment
fa: تراز عمودی

en: Post Meta Placement
fa: قرار دادن متا پست

en: Top
fa: بالا

en: Middle
fa: میانه

en: Bottom
fa: پایین

en: Padding/Margin Options
fa: گزینه‌های مارجین/پدینگ

en: List Padding
fa: پدینگ لیست

en: List Margin
fa: مارجین لیست

en: Background Options
fa: گزینه‌های پس‌زمینه

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Background Theme Colored
fa: تم پس زمینه رنگی

en: Box Shadow
fa: سایه جعبه‌ای

en: Border
fa: قاب

en: Last Item
fa: آخرین آیتم

en: All
fa: همه

en: Projects Grid
fa: گرید پروژه

en: Basic2
fa: پایه 2

en: Thumbnail Image Size (Common for all)
fa: اندازه تصویر بندانگشتی (مشترک برای همه)

en: Slider Image Width/Height Options
fa: گزینه‌های عرض/ارتفاع تصویر اسلایدر

en: Overflow Visible?
fa: سرریز قابل مشاهده است؟

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Image Width (for Odd) (%)
fa: عرض تصویر (%)

en: Image Width (for Even) (%)
fa: عرض تصویر  (%)

en: Image Height (for Odd)
fa: ارتفاع تصویر (برای Odd)

en: Image Height (for Even)
fa: ارتفاع تصویر

en: Image Custom Height
fa: ارتفاع سفارشی تصویر

en: Image Size Arrangement
fa: ترتیب اندازه تصویر

en: For Project
fa: برای پروژه

en: Image Size
fa: اندازه تصویر

en: Project Image Sizes
fa: اندازه تصاویر پروژه

en: Content
fa: محتوا

en: Add Border Radius Around the Box
fa: شعاع حاشیه را در اطراف کادر اضافه کنید

en: Custom Border Radius
fa: شعاع مرزی سفارشی

en: Example: 15px 10px 15px 10px
fa: مثال: ۱۵ پیکسل ۱۰ پیکسل ۱۵ پیکسل ۱۰ پیکسل

en: Number of words to display. Example: 25. Default all
fa: تعداد کلمات برای نمایش. مثال: ۲۵. پیش‌فرض همه

en: Year
fa: سالیانه

en: Category Styling
fa: دسته بندی استایل

en: Text Color (Cat Hover)
fa: رنگ متن (هاور گربه‌ای)

en: Cat Theme Colored
fa: تم گربه رنگی

en: Cat Theme Colored (Cat Hover)
fa: تم گربه رنگی (هاور گربه)

en: Cat Theme Colored (Item Hover)
fa: تم گربه رنگی (هاور کردن آیتم)

en: Cat Margin
fa: مارجین دسته بندی

en: Cat Padding
fa: پدینگ دسته بندی

en: Current Background Styling
fa: استایل پس‌زمینه فعلی

en: Current Icon Styling
fa: استایل  آیکون  فعلی

en: Custom Button BG Color
fa: رنگ پس‌زمینه دکمه سفارشی

en: Custom Button Icon Color
fa: رنگ آیکون  دکمه سفارشی

en: Current Background Styling ( Hover )
fa: استایل پس‌زمینه فعلی (هاور)

en: Current Icon Styling ( Hover )
fa: استایل آیکون  فعلی (هاور)

en: Custom Button Icon Color (Hover)
fa: رنگ آیکون  دکمه سفارشی (هاور)

en: Icon Options
fa: گزینه‌های آیکون

en: Custom Icon Color
fa: رنگ آیکون  سفارشی

en: Custom Icon Bg Color
fa: رنگ پس‌زمینه آیکون  سفارشی

en: Background Options (Hover)
fa: گزینه‌های پس‌زمینه (هاور)

en: Icon Options (Hover)
fa: گزینه‌های آیکون  (هاور)

en: Skin - Style Current Theme8
fa: پوسته - استایل تم فعلی8

en: Skin - Style Current Theme9
fa: پوسته - استایل تم فعلی9

en: Skin - Mouse Follow Floating Info
fa: پوسته - ماوس، اطلاعات شناور را دنبال کنید

en: TM BG Stretched Options
fa: گزینه‌های کشیده‌شده‌ی پس زمینه قالب

en: Column Background Color
fa: رنگ پس زمینه ستون

en: Pre-defined Background Color for this Column
fa: رنگ پس‌زمینه از پیش تعریف‌شده برای این ستون

en: Transparent
fa: شفاف

en: White
fa: سفید

en: Light
fa: روشن

en: Blackish
fa: مشکی

en: Global Color
fa: رنگ جهانی

en: Secondary Color
fa: رنگ ثانویه

en: Gradient Color
fa: رنگ گرادیان

en: Column Text Color
fa: رنگ متن ستون

en: Pre-defined Text Color in this Column
fa: رنگ متن از پیش تعریف شده در این ستون

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: BG Image - BG Color Order
fa: تصویر پس‌زمینه - ترتیب رنگ پس‌زمینه

en: You can show BG image over BG Color or reverse too.
fa: شما می‌توانید تصویر پس‌زمینه را روی رنگ پس‌زمینه نمایش دهید یا آن را معکوس کنید.

en: Mascot - Core Options
fa: طلسم - گزینه‌های اصلی

en: Appear Animation
fa: انیمیشن ظاهر شود

en: No Animation
fa: بدون انیمیشن

en: Clip Path Animation
fa: انیمیشن مسیر کلیپ

en: Block Clip Path Animation
fa: انیمیشن مسیر کلیپ بلوکی

en: Color1
fa: رنگ1

en: Color2
fa: رنگ2

en: Mascot - Stretched BG
fa: طلسم - پسزمینه  کشیده

en: Stretched Background Direction
fa: جهت پس زمینه کشیده

en: Both
fa: هر دو

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Stretched Background Image
fa: تصویر پس زمینه کشیده

en: Stretched Background Custom CSS class
fa: کلاس CSS سفارشی پس‌زمینه کشیده

en: Stretched Background Custom Inline CSS
fa: CSS درون خطی سفارشی با پس‌زمینه کشیده

en: Example: background-color: #f1f1f1;
fa: مثال: رنگ-زمینه: #f1f1f1;

en: TM GSAP Pin Scroll Fixed
fa: پین اسکرول TM GSAP ثابت شد

en: <strong>GSAP Pin Scroll Fixed</strong> Does not work in Editor page.
fa: <strong>رفع مشکل پین اسکرول GSAP</strong> در صفحه ویرایشگر کار نمی‌کند.

en: Pin Scroll Fixed
fa: پیمایش پین ثابت شد

en: Enable For Boxed Parent Container
fa: فعال کردن برای کانتینر والد جعبه‌ای

en: Enable For Fullwidth Parent Container
fa: فعال کردن برای کانتینر والد تمام عرض

en: Start at (e.g. 200)
fa: شروع از (مثلاً ۲۰۰)

en: Responsive Condition
fa: شرایط پاسخگو

en: Stop Under Devices
fa: زیر دستگاه‌ها متوقف شوید

en: None
fa: هیچکدام

en: Laptop
fa: لپ‌تاپ

en: Tablet
fa: تبلت

en: Mobile
fa: موبایل

en: Extend Column for background image
fa: ستون را برای تصویر پس زمینه گسترش دهید

en: Select which column will be extended with background image.
fa: انتخاب کنید که کدام ستون با تصویر پس زمینه امتداد یابد.

en: Also stretch left content too?
fa: همچنین محتوای سمت چپ را هم کشش دهید؟

en: Also stretch right content too?
fa: همچنین محتوای مناسب را نیز کشش دهید؟

en: Left Content Area Margin
fa: حاشیه سمت چپ محتوا

en: This is useful if you like to overlap columns on each other.
fa: این قابلیت زمانی مفید است که بخواهید ستون‌ها را روی هم قرار دهید.

en: Right Content Area Margin
fa: مارجین سمت راست محتوا

en: Container Background Color
fa: رنگ پس زمینه کانتینر

en: Pre-defined Background Color for this Container (ROW)
fa: رنگ پس‌زمینه از پیش تعریف‌شده برای این کانتینر (ROW)

en: Container Text Color
fa: رنگ متن کانتینر

en: Pre-defined Text Color in this Container (ROW)
fa: رنگ متن از پیش تعریف شده در این کانتینر (ROW)

en: Section Custom Width (px)
fa: عرض سفارشی بخش (px)

en: BG Overlay Display Type
fa: نوع نمایش رویه‌ی پس‌زمینه

en: Show
fa: نمایش

en: Hide
fa: مخفی

en: Clip Path Appear Animation
fa: انیمیشن ظاهر شدن مسیر کلیپ

en: Clip Path Animation Right to Left
fa: انیمیشن مسیر کلیپ از راست به چپ

en: Wow Animation
fa: Wow انیمیشن

en: Wow Animate Delay(ms or s)
fa: تأخیر انیمیشن Wow (میلی‌ثانیه یا ثانیه)

en: Activate Gradient BG Fill/Clip?
fa: فعال کردن Gradient BG Fill/Clip؟

en: Text Gradient Background Fill Effect?
fa: افکت پر کردن پس‌زمینه با گرادیان متن؟

en: Mascot - Curve BG Options
fa: طلسم - گزینه‌های منحنی پسزمینه

en: Enable Curve BG?
fa: فعال کردن منحنی پسزمینه؟

en: Curve BG 1st Theme Colored
fa: تم رنگی منحنی پسزمینه اول

en: Curve BG 1st Custom Color
fa: رنگ سفارشی اول منحنی پسزمینه

en: Curve BG 1st Custom Width
fa: منحنی پسزمینه اولین عرض سفارشی

en: Curve BG 2nd Theme Colored
fa: تم رنگی منحنی پسزمینه دوم

en: Curve BG 2nd Custom Color
fa: رنگ سفارشی دوم منحنی پسزمینه

en: Curve BG 2nd Custom Width
fa: عرض سفارشی دوم منحنی پسزمینه

en: Mascot - Container Custom Width
fa: ماسکوت - کانتینر با عرض سفارشی

en: Container Custom Width (px)
fa: عرض سفارشی کانتینر (px)

en: Container Left/Right Margin Auto
fa: حاشیه چپ/راست کانتینر خودکار

en: Left Auto
fa: چپ خودکار

en: Right Auto
fa: خودکار راست

en: Container Inner Custom Width (px)
fa: عرض سفارشی داخلی کانتینر (px)

en: Mascot - Equal Height
fa: طلسم - ارتفاع برابر

en: Enable Equal Height
fa: فعال کردن ارتفاع برابر

en: You can equal your column/widgets height equal by enable this option.
fa: با فعال کردن این گزینه می‌توانید ارتفاع ستون/ابزارک‌های خود را برابر کنید.

en: Equal Height For
fa: ارتفاع برابر برای

en: Custom Selector
fa: انتخابگر سفارشی

en: Disable On Tablet
fa: غیرفعال کردن در تبلت

en: Disable On Mobile
fa: غیرفعال کردن در موبایل

en: Mascot - Other Options
fa: طلسم - گزینه‌های دیگر

en: Show Four Vertical Lines in Background?
fa: چهار خط عمودی در پس‌زمینه نمایش داده شود؟

en: Show Smaill Vertical Lines in Background?
fa: نمایش خطوط عمودی کوچک در پس‌زمینه؟

en: Mascot - BG Gsap Clip Path Effect
fa: طلسم - افکت مسیر کلیپ BG Gsap

en: Enable BG Move Effect?
fa: اثر حرکت BG را فعال کنید؟

en: Section Background Color
fa: رنگ پس‌زمینه بخش

en: Pre-defined Background Color for this Section (ROW)
fa: رنگ پس‌زمینه از پیش تعریف‌شده برای این بخش (ROW)

en: Section Text Color
fa: رنگ متن بخش

en: Pre-defined Text Color in this Section (ROW)
fa: رنگ متن از پیش تعریف شده در این بخش (ROW)

en: Mascot - Columns Flex Reverse Options
fa: طلسم - ستون‌های فلکس معکوس گزینه‌ها

en: Columns Flex Direction Reverse
fa: ستون‌ها جهت خم شدن معکوس

en: Mascot - Section Custom Width
fa: ماسکوت - عرض سفارشی بخش

en: Section Left/Right Margin Auto
fa: حاشیه چپ/راست بخش خودکار

en: Section Inner Custom Width (px)
fa: عرض سفارشی داخلی بخش (px)

en: Image is BMP. Please use either JPG or PNG.
fa: تصویر با فرمت BMP است. لطفاً از JPG یا PNG استفاده کنید.

en: Scroll to
fa: اسکرول به

en: Cursor Mouse helper
fa: کمک کننده مکان نما ماوس

en: Show mouse helper
fa: نمایش یاور ماوس

en: Display animated helper near the mouse cursor on desktop and notebooks
fa: نمایش یک دستیار متحرک در نزدیکی نشانگر ماوس روی دسکتاپ و نوت‌بوک

en: Always visible
fa: همیشه قابل مشاهده

en: Display the mouse helper permanently or only when hovering over the corresponding object
fa: نمایش دائمی یا فقط هنگام قرار گرفتن ماوس روی شیء مربوطه

en: Centered
fa: متمرکز

en: Place the center of the helper in the cursor position
fa: مرکز کمکی را در موقعیت مکان نما قرار دهید

en: Show cursor in swiper slider
fa: نمایش مکان نما در اسلایدر swiper

en: Delay
fa: تأخیر

en: The coefficient of lag between the helper and the cursor (1 - the helper moves with the cursor)
fa: ضریب تأخیر بین کمکی و مکان‌نما (۱ - کمکی با مکان‌نما حرکت می‌کند)

en: System cursor
fa: مکان‌نمای سیستم

en: Replace system cursor with custom image
fa: مکان‌نمای سیستم را با تصویر دلخواه جایگزین کنید

en: Replace
fa: جایگزین کردن

en: Default cursor image
fa: تصویر پیش‌فرض مکان‌نما

en: Select or upload image to use it as default cursor. If you select animated cursor .ANI - select alternative cursor for not supported browsers in the next field
fa: تصویر را برای استفاده به عنوان مکان‌نمای پیش‌فرض انتخاب یا بارگذاری کنید. اگر مکان‌نمای متحرک .ANI را انتخاب می‌کنید - مکان‌نمای جایگزین را برای مرورگرهای پشتیبانی نشده در فیلد بعدی انتخاب کنید.

en: Default cursor image (alternative)
fa: تصویر پیش‌فرض مکان‌نما (جایگزین)

en: Select or upload image to use it as alternative cursor
fa: تصویر را انتخاب یا آپلود کنید تا از آن به عنوان مکان‌نمای جایگزین استفاده شود

en: Cursor image over links
fa: تصویر مکان‌نما روی لینک‌ها

en: Select or upload image to use it as cursor over links and buttons.  If you select animated cursor .ANI - select alternative cursor for not supported browsers in the next field
fa: تصویر را انتخاب یا آپلود کنید تا از آن به عنوان مکان‌نما روی لینک‌ها و دکمه‌ها استفاده شود. اگر مکان‌نمای متحرک .ANI را انتخاب می‌کنید - مکان‌نمای جایگزین را برای مرورگرهای پشتیبانی نشده در فیلد بعدی انتخاب کنید.

en: Cursor image over links (alternative)
fa: تصویر مکان‌نما روی لینک‌ها (جایگزین)

en: Highlight on mouse hover
fa: برجسته کردن با حرکت ماوس

en: On
fa: روشن

en: Off
fa: خاموش

en: Text Color(Must use opacity)
fa: رنگ متن (باید از شفافیت استفاده شود)

en: Highlight Circle Color
fa: رنگ دایره هایلایت

en: Mascot - Mouse Helper
fa: طلسم - یاور موس

en: Enable mouse helper
fa: فعال کردن دستیار ماوس

en: Action
fa: اکشن

en: Hide system cursor
fa: پنهان کردن مکان‌نمای سیستم

en: Cursor in the center
fa: مکان نما در مرکز

en: Magnet distance
fa: فاصله آهنربا

en: Background color
fa: رنگ پس زمینه

en: Border color
fa: رنگ قاب

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Overlay mode
fa: حالت پوشش

en: Multiply
fa: ضرب کردن

en: Screen
fa: اسکرین

en: Overlay
fa: همپوشانی

en: Darken
fa: تیره کردن

en: Lighten
fa: روشن تر کردن

en: Color Dodge
fa: رنگ دوج

en: Color Burn
fa: سوختگی رنگ

en: Hard Light
fa: نور شدید

en: Soft Light
fa: نور ملایم

en: Difference
fa: تفاوت

en: Exclusion
fa: محرومیت

en: Hue
fa: رنگ

en: Saturation
fa: اشباع

en: Color
fa: رنگ

en: Luminosity
fa: درخشندگی

en: Motion axis
fa: محور حرکت

en: X only
fa: فقط X

en: Y only
fa: فقط Y

en: Motion delay
fa: تأخیر حرکت

en: Helper text
fa: متن کمکی

en: Text size
fa: اندازه متن

en: Rotate text in a circle
fa: چرخاندن متن به صورت دایره‌ای

en: Icon size
fa: اندازه آیکون

en: Icon color
fa: رنگ آیکون

en: Image
fa: تصویر

en: Custom layout
fa: طرح بندی سفارشی

en: JS Callback
fa: فراخوانی جاوااسکریپت

en: Theme Options
fa: گزینه‌های قالب

en: Theme Information 1
fa: اطلاعات قالب ۱

en: <p>This is the tab content, HTML is allowed.</p>
fa: <p>این محتوای برگه است، HTML مجاز است.</p>

en: Theme Information 2
fa: اطلاعات قالب ۲

en: <p>This is the sidebar content, HTML is allowed.</p>
fa: <p>این محتوای نوار کناری است، HTML مجاز است.</p>

en: Section via hook
fa: بخش از طریق قلاب

en: <p class="description">This is a section created by adding a filter to the sections array. Can be used by child themes to add/remove sections from the options.</p>
fa: <p class="description">این بخشی است که با اضافه کردن یک فیلتر به آرایه بخش‌ها ایجاد شده است. می‌تواند توسط قالب‌های فرزند برای اضافه کردن/حذف بخش‌ها از گزینه‌ها استفاده شود.</p>

en: Maintenance Mode
fa: حالت تعمیر و نگهداری

en: Add a maintenance page to your website to let visitors know your site is down for maintenance. Only users with admin rights get full access to the site. And as an administrator, you will not be able to see the maintenance page. If you want to see it then %s
fa: یک صفحه تعمیر و نگهداری به وب‌سایت خود اضافه کنید تا بازدیدکنندگان بدانند سایت شما برای تعمیر و نگهداری از دسترس خارج شده است. فقط کاربرانی که دارای حق دسترسی مدیر هستند، دسترسی کامل به سایت دارند. و به عنوان مدیر، شما قادر به دیدن صفحه تعمیر و نگهداری نخواهید بود. اگر می‌خواهید آن را ببینید، %s

en: Layout Ordering
fa: چیدمان

en: Reorder them by shifting up and down.
fa: با بالا و پایین بردن انگشت، آنها را مرتب کنید.

en: Enable Social Links
fa: فعال کردن لینک‌های اجتماعی

en: Show Logo
fa: نمایش لوگو

en: Logo
fa: لوگو

en: Basic media uploader with disabled URL input field.
fa: آپلودکننده رسانه ساده با فیلد ورودی URL غیرفعال.

en: Upload a 32px x 32px png/gif image that will represent your website favicon.
fa: یک تصویر png/gif با ابعاد 32px x 32px آپلود کنید که نماد دلخواه وب‌سایت شما را نشان دهد.

en: Logo Maximum Width
fa: حداکثر عرض لوگو

en: Set maximum width for uploaded logo (in px)
fa: حداکثر عرض لوگوی آپلود شده را تنظیم کنید (بر حسب پیکسل)

en: Title
fa: عنوان

en: Define text and styles for Title.
fa: متن و استایل ‌ها را برای عنوان تعریف کنید.

en: Title Text
fa: متن عنوان

en: Set page title to show
fa: تنظیم عنوان صفحه برای نمایش

en: Site Under Construction
fa: سایت در دست ساخت

en: Title Typography
fa: تایپوگرافی عنوان

en: Margin Top & Bottom
fa: مارجین بالا و پایین

en: Define text and styles for Content.
fa: متن و استایل ‌ها را برای محتوا تعریف کنید.

en: Content Text
fa: متن محتوا

en: Enter the content for maintenance page which will be showed below logo and countdown timer if those are selected
fa: محتوای صفحه تعمیرات را وارد کنید که در صورت انتخاب لوگو و تایمر شمارش معکوس، در زیر آنها نمایش داده خواهد شد.

en: Content Typography
fa: تایپوگرافی محتوا

en: Custom Background
fa: پس‌زمینه سفارشی

en: Define Custom Background for maintenance page.
fa: تعریف پس‌زمینه سفارشی برای صفحه تعمیر و نگهداری.

en: Background
fa: پسزمینه

en: Choose background image or color.
fa: تصویر یا رنگ پس زمینه را انتخاب کنید.

en: Add Background Overlay
fa: اضافه کردن پوشش پس‌زمینه

en: Background Overlay Opacity
fa: کدورت همپوشانی پس‌زمینه

en: Overlay on background image on footer.
fa: روی تصویر پس زمینه در پاورقی، همپوشانی ایجاد کنید.

en: Background Overlay Color
fa: رنگ همپوشانی پس زمینه

en: Select Dark or White Overlay on background image.
fa: روی تصویر پس‌زمینه، گزینه «پوشش تیره» یا «پوشش سفید» را انتخاب کنید.

en: Dark
fa: تیره

en: Primary Theme Color
fa: رنگ تم اصلی

en: Countdown Timer
fa: تایمر شمارش معکوس

en: Define time and styles for Countdown Timer.
fa: زمان و استایل ‌های تایمر شمارش معکوس را تعریف کنید.

en: Enable Countdown Timer
fa: فعال کردن تایمر شمارش معکوس

en: Launch Date
fa: تاریخ راه‌اندازی

en: Enter the date when your website will be launched. The countdown will count to that day.
fa: تاریخ راه‌اندازی وب‌سایت خود را وارد کنید. شمارش معکوس تا آن روز ادامه خواهد داشت.

en: Launch Hour
fa: ساعت پرتاب

en: Choose launcing hour in between 0 to 23 (24 hour format).
fa: ساعت شروع را بین ۰ تا ۲۳ (با فرمت ۲۴ ساعته) انتخاب کنید.

en: Launch Minute
fa: دقیقه پرتاب

en: Choose launcing Minute in between 0 to 59.
fa: دقیقه شروع را بین ۰ تا ۵۹ انتخاب کنید.

en: Countdown Timer Style
fa: استایل تایمر شمارش معکوس

en: Choose one from different styles
fa: از بین استایل ‌های مختلف یکی را انتخاب کنید

en: Date Time Format
fa: قالب تاریخ و زمان

en: Enter the date time format to display
fa: قالب زمان تاریخ را برای نمایش وارد کنید

en: Countdown Timer Typography
fa: تایپوگرافی تایمر شمارش معکوس

en: Like
fa: لایک

en: Unlike
fa: برخلاف

en: Not permitted
fa: مجاز نیست

en: You Like:
fa: شما دوست دارید:

en: You do not like anything yet.
fa: هنوز از هیچی خوشت نیومده.

en: Theme
fa: تم

en: Name
fa: نام

en: Version
fa: نسخه

en: Author URL
fa: نشانی اینترنتی نویسنده

en: Child theme
fa: تم کودک

en: Parent theme name
fa: نام قالب والد

en: Parent theme version
fa: نسخه قالب والد

en: Parent theme author URL
fa: آدرس اینترنتی نویسنده قالب والد

en: WooCommerce support
fa: پشتیبانی از ووکامرس

en: Not declared
fa: اعلام نشده

en: WordPress environment
fa: محیط وردپرس

en: Home URL
fa: آدرس اینترنتی خانه

en: Site URL
fa: آدرس سایت

en: WP version
fa: نسخه وردپرس

en: WP multisite
fa: وردپرس چندسایته

en: WP memory limit
fa: محدودیت حافظه WP

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
fa: %1$s - توصیه می‌کنیم حافظه را حداقل روی 64 مگابایت تنظیم کنید. به %2$s مراجعه کنید.

en: Increasing memory allocated to PHP
fa: افزایش حافظه اختصاص داده شده به PHP

en: WP debug mode
fa: حالت اشکال‌زدایی WP

en: WP cron
fa: کرون وردپرس

en: Language
fa: زبان

en: Server environment
fa: محیط سرور

en: Server info
fa: اطلاعات سرور

en: PHP version
fa: نسخه php

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. See: %2$s
fa: %1$s - حداقل نسخه PHP 5.6 توصیه می‌شود. به %2$s مراجعه کنید.

en: How to update your PHP version
fa: چگونه نسخه PHP خود را به‌روزرسانی کنیم؟

en: PHP post max size
fa: حداکثر اندازه پست PHP

en: PHP time limit
fa: محدودیت زمانی پی اچ پی

en: PHP max input vars
fa: حداکثر متغیرهای ورودی PHP

en: cURL version
fa: نسخه cURL

en: SUHOSIN installed
fa: سوهوسین نصب شد

en: Max upload size
fa: حداکثر حجم آپلود

en: Default timezone is UTC
fa: پیش‌فرضمنطقه زمانی پیش‌فرض UTC است

en: Default timezone is %s - it should be UTC
fa: منطقه زمانی پیش‌فرض %s است - باید UTC باشد.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
fa: سرور شما fsockopen یا cURL را فعال نکرده است - IPN پی‌پال و سایر اسکریپت‌هایی که با سرورهای دیگر ارتباط برقرار می‌کنند، کار نخواهند کرد. با ارائه‌دهنده خدمات میزبانی خود تماس بگیرید.

en: SoapClient
fa: مشتری صابون

en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
fa: کلاس %s در سرور شما فعال نیست - برخی از افزونه‌های دروازه که از SOAP استفاده می‌کنند ممکن است آنطور که انتظار می‌رود کار نکنند.

en: DOMDocument
fa: سند DOM

en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
fa: کلاس %s در سرور شما فعال نیست - ایمیل‌های HTML/Multipart و همچنین برخی از افزونه‌ها بدون DOMDocument کار نخواهند کرد.

en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
fa: سرور شما از تابع %s پشتیبانی نمی‌کند - این تابع برای استفاده از پایگاه داده GeoIP از MaxMind لازم است.

en: Multibyte string
fa: رشته چند بایتی

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
fa: سرور شما از توابع %s پشتیبانی نمی‌کند - این برای رمزگذاری بهتر کاراکترها لازم است. به جای آن از برخی توابع جایگزین استفاده خواهد شد.

en: Active plugins
fa: افزونه‌های فعال

en: Visit plugin homepage
fa: به صفحه اصلی افزونه مراجعه کنید

en: %s is available
fa: %s موجود است

en: Network enabled
fa: شبکه فعال شد

en: by %s
fa: توسط %s

en: Parts - Footer
fa: قطعات - پاورقی

en: Item
fa: آیتم

en: Item Archives
fa: آخرین آیتم

en: Item Attributes
fa: ویژگی‌های آیتم

en: Parent Item:
fa: آیتم والد:

en: All Items
fa: همه آیتم

en: Add New Item
fa: افزودن آیتم جدید

en: Add New
fa: اضافه کردن جدید

en: New Item
fa: آیتم جدید

en: Edit Item
fa: ویرایش آیتم

en: Update Item
fa: بروزرسانی آیتم

en: View Item
fa: مشاهده ایتم

en: View Items
fa: مشاهده موارد

en: Search Item
fa: جستجوی مورد

en: Not found
fa: یافت نشد

en: Not found in Trash
fa: در سطل زباله یافت نشد

en: Featured Image
fa: تصویر ویژه

en: Set featured image
fa: تنظیم تصویر شاخص

en: Remove featured image
fa: حذف تصویر شاخص

en: Use as featured image
fa: استفاده به عنوان تصویر شاخص

en: Insert into item
fa: درج در مورد

en: Uploaded to this item
fa: در این آیتم آپلود شد

en: Items list
fa: آیتم لیست

en: Items list navigation
fa: پیمایش فهرست اقلام

en: Filter items list
fa: فیلتر کردن لیست اقلام

en: Post Type Description
fa: توضیحات نوع پست

en: Currently Active Footer
fa: پاورقی فعال فعلی

en: Date
fa: تاریخ

en: Parts - Header Top
fa: قطعات - سربرگ بالا

en: Currently Active Header Top
fa: سربرگ فعال فعلی بالا

en: Parts - Mega Menu
fa: قطعات - مگا منو

en: Currently Active Mega Menu
fa: مگا منوی فعال فعلی

en: Parts - Page Title
fa: بخش - عنوان صفحه

en: Currently Active Page Title
fa: عنوان صفحه فعال فعلی

en: Portfolio Item
fa: آیتم نمونه کارها

en: Portfolio
fa: نمونه کارها

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Portfolio Items Categories
fa: دسته بندی اقلام نمونه کارها

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Portfolio Item Category
fa: دسته بندی آیتم های نمونه کارها

en:  Categories
fa: دسته بندی ها

en: All
fa: همه

en: Parent Item
fa: آیتم والد

en: New
fa: جدید

en:  Category
fa: دسته بندی

en: Add
fa: اضافه کردن

en: Edit
fa: ویرایش

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: View
fa: مشاهده

en: Separate items with commas
fa: موارد را با کاما از هم جدا کنید

en: Add or remove items
fa: اضافه کردن یا حذف کردن آیتم‌ها

en: Choose from the most used
fa: از بین پرکاربردترین‌ها انتخاب کنید

en: Popular Items
fa: موارد محبوب

en: Search Items
fa: جستجوی موارد

en: Not Found
fa: یافت نشد

en: No items
fa: بدون آیتم

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Portfolio Items Tags
fa: برچسب‌های اقلام نمونه‌کار

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Portfolio Item Tag
fa: برچسب آیتم نمونه کارها

en:  Tags
fa: برچسب‌ها

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Tag
fa: برچسب

en: Thumbnail
fa:  تصویر بندانگشتی

en: Masonry Mode Image Size
fa: اندازه تصویر حالت ماسونری

en: Portfolio Settings
fa: تنظیمات نمونه کارها

en: Gallery Images
fa: تصاویر گالری

en: Layout
fa: طرح بندی

en: Checklist
fa: چک لیست

en: Project Link
fa: لینک پروژه

en: Other Settings
fa: تنظیمات دیگر

en: Portfolio Gallery Images
fa: تصاویر گالری نمونه کارها

en: Changes of the following settings will be effective only for this page.
fa: تغییرات تنظیمات زیر فقط برای این صفحه اعمال خواهد شد.

en: Featured Image Size in Masonry Tiles Mode
fa: اندازه تصویر ویژه در حالت کاشی‌های بنایی

en: Choose your portfolio images.
fa: تصاویر نمونه کارها را انتخاب کنید.

en: Portfolio Layout Type
fa: نوع طرح نمونه کارها

en: Fullwidth?
fa: تمام عرض؟

en: Make the page fullwidth or not..
fa: صفحه را تمام عرض کنید یا نه..

en: Inherit from Theme Options
fa: از گزینه‌های قالب ارث‌بری کنید

en: Portfolio Details Type
fa: جزئیات نمونه کارها نوع

en: Portfolio Checklist
fa: چک لیست نمونه کارها

en: Checklist Title
fa: عنوان چک لیست

en: Title to describe the checklist items. Example: Skills.
fa: عنوانی برای توصیف موارد چک لیست. مثال: مهارت‌ها.

en: Checklist Details
fa: جزئیات چک لیست

en: Details of the checklist. Example: HTML, CSS & WordPress.
fa: جزئیات چک لیست. مثال: HTML، CSS و وردپرس.

en: Project Link Title
fa: عنوان لینک پروژه

en: The custom project text that will link.
fa: متن سفارشی پروژه که لینک خواهد شد.

en: Project URL
fa: آدرس اینترنتی پروژه

en: The URL the project text links to.
fa: آدرس اینترنتی (URL) که متن پروژه به آن لینک می‌دهد.

en: Project Link Target
fa: هدف پیوند پروژه

en: Open in new window.
fa: در پنجره جدید باز کنید.

en: Portfolio Meta
fa: متای نمونه کارها

en: Enable/Disabling this option will show/hide each Portfolio Meta on your Portfolio Details Page
fa: فعال/غیرفعال کردن این گزینه، هر متای نمونه‌کار را در صفحه جزئیات نمونه‌کار شما نمایش/پنهان می‌کند.

en: Show By Author
fa: نمایش بر اساس نویسنده

en: Show Checklist Custom Fields
fa: نمایش فیلدهای سفارشی چک لیست

en: Show Share?
fa: نمایش اشتراک‌گذاری؟

en: Enable/Disabling this option will show/hide share options on your page.
fa: فعال/غیرفعال کردن این گزینه، گزینه‌های اشتراک‌گذاری را در صفحه شما نمایش/پنهان می‌کند.

en: Show Next/Previous Single Post Navigation Link
fa: نمایش لینک ناوبری پست بعدی/قبلی

en: Enable/Disabling this option will show/hide link for Next & Previous Posts.
fa: فعال/غیرفعال کردن این گزینه، لینک پست‌های بعدی و قبلی را نمایش/پنهان می‌کند.

en: Show Related Portfolio Items
fa: نمایش موارد مرتبط با نمونه کارها

en: Enable/Disabling this option will show/hide Related Posts List/Carousel on your page.
fa: فعال/غیرفعال کردن این گزینه، فهرست/چرخ فلک پست‌های مرتبط را در صفحه شما نمایش/پنهان می‌کند.

en: Show Comments
fa: نمایش نظرات

en: Enable/Disabling this option will show/hide Comments on your page.
fa: فعال/غیرفعال کردن این گزینه، نظرات را در صفحه شما نمایش/پنهان می‌کند.

en: Projects Item
fa: آیتم پروژه‌ها

en: Projects
fa: پروژه‌ها

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Projects Categories
fa: دسته بندی پروژه ها

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Project Category
fa: دسته بندی پروژه

en: Projects Meta Box
fa: متا باکس پروژه‌ها

en: Project Sub Title
fa: عنوان فرعی پروژه

en: Parts - Side Push Panel
fa: قطعات - پنل فشاری کناری

en: Currently Active Side Push Panel
fa: پنل فشاری کناری فعال فعلی

en: Add Media
fa: افزودن رسانه

en: Delete
fa: حذف

en: Error! Undefined field Type.
fa: خطا! نوع فیلد تعریف نشده است.

en: No options found for this widget!
fa: هیچ گزینه‌ای برای این ویجت یافت نشد!

en: A widget that displays list of blog posts.
fa: یک ابزارک که فهرستی از پست‌های وبلاگ را نمایش می‌دهد.

en: (TM) Latest News
fa: (TM) آخرین اخبار

en: Widget Title:
fa: عنوان ابزارک:

en: Latest News
fa: آخرین اخبار

en: Custom CSS Class:
fa: کلاس CSS سفارشی:

en: To style particular content element
fa: برای استایل‌دهی به یک عنصر محتوای خاص

en: Number of Posts:
fa: تعداد پست‌ها:

en: Limit number of words to display in title:
fa: محدود کردن تعداد کلمات برای نمایش در عنوان:

en: Blog Category:
fa: دسته بندی وبلاگ:

en: Order By:
fa: سفارش بر اساس

en: Number of Comments
fa: تعداد نظرات

en: Order:
fa: سفارش

en: DESC
fa: نزولی

en: ASC
fa: صعودی

en: Disable Thumbnail
fa: غیرفعال کردن تصویر بندانگشتی

en: Post Title Tag:
fa: برچسب عنوان

en: Mascot
fa: افزونه هسته قالب دیجی پلاس

en: Button Design Style
fa: استایل طراحی دکمه

en: Button Size
fa: اندازه دکمه

en: Button Alignment
fa: ترازبندی دکمه

en: Button Text Alignment
fa: ترازبندی متن دکمه

en: Animation Effect
fa: جلوه انیمیشن

en: Sweep To Right
fa: جارو کردن به راست

en: Bounce To Right
fa: پرش به راست

en: Shutter Out Horizontal
fa: شاتر افقی

en: Arrow Hover Animation
fa: انیمیشن هاور فلش

en: Custom CSS Class
fa: کلاس CSS سفارشی

en: Make Button Outlined
fa: دکمه را به صورت خط دار طراحی کنید

en: Make Button Round
fa: دکمه را گرد کنید

en: Make Button Flat
fa: دکمه را صاف کنید

en: Button Fullwidth (Block Level Button)
fa: دکمه تمام عرض (دکمه سطح بلوک)

en: Gradient Effect
fa: اثر گرادیان

en: Link Color
fa: رنگ لینک

en: Link Color on Hover
fa: رنگ لینک در حالت هاور

en: Link Background Color
fa: رنگ پس زمینه لینک

en: Link Background Color on Hover
fa: رنگ پس‌زمینه لینک در حالت هاور

en: BG Color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: BG Theme Colored
fa: قالب پس‌زمینه رنگی

en: Text Options
fa: گزینه‌های متن

en: Button Text Color
fa: رنگ متن دکمه

en: Button Text Theme Colored
fa: تم متن دکمه رنگی

en: Button Text Typography
fa: تایپوگرافی متن دکمه

en: Arrow Color Options
fa: گزینه‌های رنگ پیکان

en: Arrow Color
fa: رنگ پیکان

en: Arrow Theme Colored
fa: تم رنگی فلش

en: Border Options
fa: گزینه‌های قاب

en: Border Radius
fa: شعاع مرزی

en: Border Color
fa: رنگ قاب

en: Border Theme Colored
fa: تم حاشیه رنگی

en: Box Shadow Options
fa: گزینه‌های سایه جعبه

en: Padding Options
fa: گزینه‌های پدینگ

en: Button Padding
fa: پدینگ دکمه

en: Button Margin
fa: مارجین دکمه

en: Button Icon Color
fa: رنگ آیکون  دکمه

en: Button Icon Theme Colored
fa: تم آیکون  دکمه رنگی

en: BG Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه (هاور)

en: BG Color (Hover Animated)
fa: رنگ پس‌زمینه (هاور متحرک)

en: BG Theme Colored (Hover Animated)
fa: تم پس‌زمینه رنگی (هاور متحرک)

en: BG Theme Colored (Hover)
fa: تم پس‌زمینه رنگی (هاور)

en: Button Text Color (Hover)
fa: رنگ متن دکمه (هاور)

en: Button Text Theme Colored (Hover)
fa: تم متن دکمه رنگی (هاور)

en: Arrow Color (Hover)
fa: رنگ فلش (هاور)

en: Arrow Theme Colored (Hover)
fa: تم فلش رنگی (هاور)

en: Border Color (Hover)
fa: رنگ حاشیه (هاور)

en: Border Theme Colored (Hover)
fa: تم حاشیه رنگی (هاور)

en: Box Shadow(Hover)
fa: سایه کادر (هاور)

en: Button Icon Color (Hover)
fa: رنگ آیکون  دکمه (هاور)

en: Button Icon Theme Colored (Hover)
fa: تم آیکون  دکمه رنگی (هاور)

en: Wrapper Hover
fa: هاورِ بسته‌بندی

en: Read More
fa: ادامه مطلب

en: Show %s Button
fa: دکمه نمایش %s

en: %s Button Text
fa: متن دکمه %s

en: Button Show/Hide
fa: نمایش/پنهان کردن دکمه

en: Loadmore Button Options
fa: گزینه‌های دکمه بارگذاری بیشتر

en: Load More
fa: بارگذاری بیشتر

en: Italic
fa: ایتالیک

en: Capitalize
fa: با حروف بزرگ بنویسید

en: Uppercase
fa: حروف بزرگ

en: Lowercase
fa: حروف کوچک

en: Initial
fa: اولیه

en: Inherit
fa: ارث بردن

en: Theme Button 1
fa: دکمه تم ۱

en: Theme Button 2
fa: دکمه تم 2

en: Circle With Arrow
fa: دایره با فلش

en: Plain Text
fa: متن ساده

en: Plain Text + Arrow Left
fa: متن ساده + فلش چپ

en: Plain Text + Arrow Right
fa: متن ساده + فلش به راست

en: Button Dark
fa: دکمه تیره

en: Button Light
fa: دکمه روشن

en: Button Modern White
fa: دکمه مدرن سفید

en: Button Modern Theme Colored
fa: دکمه تم مدرن رنگی

en: Button Primary
fa: دکمه اصلی

en: Button Secondary
fa: دکمه ثانویه

en: Button Success
fa: دکمه موفقیت

en: Button Danger
fa: خطر دکمه

en: Button Warning
fa: هشدار دکمه

en: Button Info
fa: اطلاعات دکمه

en: Button Gray
fa: خاکستری دکمه‌ای

en: Button Theme Colored
fa: تم دکمه رنگی

en: Large
fa: بزرگ

en: Small
fa: کوچک

en: Extra Small
fa: خیلی کوچک

en: Show Category Filter?
fa: نمایش فیلتر دسته‌بندی؟

en: Filter Style
fa: استایل فیلتر

en: Style 1
fa: استایل 1

en: Style 2
fa: استایل 2

en: Style 3
fa: استایل 3

en: Style 4
fa: استایل 4

en: Style 5
fa: استایل 5

en: Style 6
fa: استایل 6

en: Style 7
fa: استایل 7

en: Style 8
fa: استایل 8

en: Style 9
fa: استایل 9

en: Style 10
fa: استایل 10

en: Style 11
fa: استایل 11

en: Style 12
fa: استایل 12

en: Style 13
fa: استایل 13

en: Style 14
fa: استایل 14

en: Style 15
fa: استایل 15

en: Style 16
fa: استایل 16

en: Style flat
fa: استایل تخت

en: Filter Alignment
fa: ترازبندی فیلتر

en: Background Color Options
fa: گزینه‌های رنگ پس‌زمینه

en: Filter Custom BG Color
fa: فیلتر رنگ پس‌زمینه سفارشی

en: Text Color Options
fa: گزینه‌های رنگ متن

en: Text Typography
fa: تایپوگرافی متن

en: Active
fa: فعال

en: Floating Animation
fa: انیمیشن شناور

en: Horizontal Slide Animation
fa: انیمیشن اسلاید افقی

en: Flicker Animation
fa: انیمیشن سوسو زدن

en: Spin Animation
fa: انیمیشن چرخش

en: Random Animation 1
fa: انیمیشن تصادفی ۱

en: Random Animation 2
fa: انیمیشن تصادفی ۲

en: Center
fa: مرکز

en: Select a Contact Form
fa: فرم تماس را انتخاب کنید

en: Create a Form First
fa: ابتدا یک فرم ایجاد کنید

en: Flex
fa: فلکس

en: Block
fa: بلوک

en: Inline
fa: درون خطی

en: Inline Flex
fa: فلکس درون خطی

en: Inline Block
fa: بلوک درون خطی

en: Start
fa: شروع

en: End
fa: پایان

en: Space Between
fa: فضای بین

en: Space Around
fa: فضای اطراف

en: Space Evenly
fa: فضای مساوی

en: Displayed horizontally
fa: به صورت افقی نمایش داده می‌شود

en: Displayed horizontally but in reverse order
fa: به صورت افقی اما به ترتیب معکوس نمایش داده می‌شود

en: Displayed vertically, as a column
fa: به صورت عمودی، به صورت ستونی نمایش داده می‌شود

en: Displayed vertically but in reverse order
fa: به صورت عمودی اما به ترتیب معکوس نمایش داده می‌شود

en: The day of the month (from 01 to 31)
fa: روز ماه (از 01 تا 31)

en: A textual representation of a day (three letters)
fa: نمایش متنی یک روز (سه حرفی)

en: The day of the month without leading zeros
fa: روز ماه بدون صفرهای ابتدایی

en: A full textual representation of a day
fa: نمایش متنی کامل یک روز

en: A numeric representation of the day (1 for Monday, 7 for Sunday)
fa: نمایش عددی روز (۱ برای دوشنبه، ۷ برای یکشنبه)

en: A full textual representation of a month (January through December)
fa: نمایش متنی کامل یک ماه (ژانویه تا دسامبر)

en: A numeric representation of a month (from 01 to 12)
fa: نمایش عددی ماه (از 01 تا 12)

en: A short textual representation of a month (three letters)
fa: نمایش متنی کوتاه از یک ماه (سه حرف)

en: A numeric representation of a month, without leading zeros
fa: نمایش عددی ماه، بدون صفرهای ابتدایی

en: A four digit representation of a year
fa: نمایش چهار رقمی سال

en: A two digit representation of a year
fa: نمایش دو رقمی یک سال

en: Sorry, no posts matched your criteria.
fa: متاسفیم، هیچ پستی با معیارهای شما مطابقت نداشت.

en: Design options
fa: گزینه‌های طراحی

en: Excerpt
fa: گزیده

en: Theme Color 1
fa: رنگ قالب ۱

en: Theme Color 2
fa: رنگ قالب 2

en: Theme Color 3
fa: رنگ قالب 3

en: Theme Color 4
fa: رنگ قالب 4

en: Post Name
fa: نام پست

en: Random Order
fa: سفارش تصادفی

en: Last Modified Date
fa: آخرین تاریخ اصلاح

en: Author
fa: نویسنده

en: ID
fa: شناسه

en: Post/Page Parent ID
fa: شناسه والد پست/صفحه

en: Page Order
fa: ترتیب صفحه

en: name
fa: نام

en: Style %s
fa: استایل %s

en: Design Style
fa: استایل طراحی

en: Select Item
fa: انتخاب آیتم

en: Row Typography
fa: تایپوگرافی ردیفی

en: Define the color typography of the text of this row.
fa: تایپوگرافی رنگی متن این ردیف را تعریف کنید.

en: Light Typography - on Dark Background
fa: تایپوگرافی روشن - روی زمینه تیره

en: Dark Typography - on White Background
fa: تایپوگرافی تیره - روی زمینه سفید

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Both Width & Height
fa: هم عرض و هم ارتفاع

en: Carousel/Slider Options
fa: گزینه‌های کاروسل/اسلایدر

en: Item Margin
fa: مارجین آیتم

en: Items Extra Extra Large (Over 1400px)
fa: ایتم خیلی خیلی بزرگ (بیش از ۱۴۰۰ پیکسل)

en: Items Extra Large(Over 1200px)
fa: موارد خیلی بزرگ (بیش از ۱۲۰۰ پیکسل)

en: Items Large (Between 992px to 1200px)
fa: موارد بزرگ (بین ۹۹۲ پیکسل تا ۱۲۰۰ پیکسل)

en: Items Medium (Over 768px)
fa: موارد متوسط ​​(بیش از ۷۶۸ پیکسل)

en: Items Small (Over 576px)
fa: موارد کوچک (بیش از ۵۷۶ پیکسل)

en: Items Extra Small (Below 576px)
fa: موارد خیلی کوچک (زیر ۵۷۶ پیکسل)

en: Show Arrow
fa: نمایش پیکان

en: Show Pagination/Bullets
fa: نمایش صفحه‌بندی/بولت‌ها

en: Pagination/Bullets Type
fa: نوع صفحه‌بندی/بولت‌ها

en: Progressbar
fa: نوار پیشرفت

en: Slide Effect
fa: جلوه اسلاید

en: Slide
fa: اسلاید

en: Fade
fa: محو شدن

en: Flip
fa: فلیپ

en: CoverFlow Settings
fa: تنظیمات CoverFlow

en: Custom
fa: سفارشی

en: Rotate
fa: چرخاندن

en: Stretch
fa: کشش

en: Modifier
fa: اصلاح‌کننده

en: Scale
fa: مقیاس

en: Slide Shadows
fa: سایه‌های اسلاید

en: Autoplay
fa: پخش خودکار

en: Delay (ms)
fa: تأخیر (میلی‌ثانیه)

en: Time between slides in ms
fa: زمان بین اسلایدها بر حسب میلی‌ثانیه

en: Disable on Interaction
fa: غیرفعال کردن در تعامل

en: Keep autoplay running after user swipes
fa: پخش خودکار را پس از کشیدن انگشت کاربر ادامه دهید

en: Pause On Mouse Enter
fa: مکث با ورود ماوس

en: Pause autoplay when mouse hovers over slider
fa: توقف پخش خودکار هنگام قرار گرفتن ماوس روی اسلایدر

en: Reverse Direction
fa: جهت معکوس

en: Play slides in reverse order
fa: پخش اسلایدها به ترتیب معکوس

en: Allow Touch Move
fa: اجازه حرکت لمسی

en: Infinite Loop
fa: حلقه بی‌نهایت

en: Enabled Centered
fa: فعال شده در مرکز

en: Space (px)
fa: فضا (پیکسل)

en: Animation Speed (ms)
fa: سرعت انیمیشن (میلی‌ثانیه)

en: Free Mode
fa: حالت آزاد

en: Scroll freely through slides
fa: آزادانه در اسلایدها حرکت کنید

en: Carousel/Slider Arrow Styling
fa: استایل‌دهی به اسلایدر/فلش کاروسل

en: Visibility (Show/Hide)
fa: قابلیت مشاهده (نمایش/پنهان کردن)

en: Arrow BG Options
fa: گزینه‌های Arrow BG

en: Arrow BG Color
fa: رنگ پس‌زمینه پیکان

en: Arrow BG Theme Color
fa: رنگ زمینه پس‌زمینه پیکان

en: Arrow Text Options
fa: گزینه‌های متن فلشی

en: Arrow Text Color
fa: رنگ متن پیکانی

en: Arrow Text Theme Color
fa: رنگ تم متن فلش

en: Arrow Size & Border
fa: اندازه و حاشیه فلش

en: Dimension (Width and Height)
fa: ابعاد (عرض و ارتفاع)

en: Arrow Opacity
fa: تیرگی فلش

en: Opacity
fa: کدورت

en: Arrow BG Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه فلش (هاور)

en: Arrow BG Theme Color (Hover)
fa: رنگ زمینه پس‌زمینه پیکان (هاور)

en: Arrow Text Color (Hover)
fa: رنگ متن فلش (هاور)

en: Arrow Text Theme Color (Hover)
fa: رنگ تم متن فلش (هاور)

en: Border (Hover)
fa: حاشیه (هاور)

en: Opacity (hover)
fa: کدورت (هاور)

en: Carousel/Slider Dots Styling
fa: استایل‌دهی نقاط چرخ‌وفلک/لغزنده

en: Visibility in Responsive (Show/Hide)
fa: قابلیت مشاهده در حالت واکنش‌گرا (نمایش/پنهان کردن)

en: Bullets/Dots Position
fa: موقعیت گلوله‌ها/نقطه‌ها

en: Dots Position Horizontal Center
fa: موقعیت نقطه‌ها افقی، مرکز

en: Vertical Orientation
fa: جهت گیری عمودی

en: Offset
fa: افست

en: Horizontal Orientation
fa: جهت افقی

en: Bullets/Dots BG Options
fa: گزینه‌های پس‌زمینه گلوله‌ای/نقطه‌ای

en: BG Theme Color
fa: رنگ تم پس زمینه

en: Bullet Size
fa: اندازه گلوله

en: BG Color (Active)
fa: رنگ پس‌زمینه (فعال)

en: BG Theme Color (Active)
fa: رنگ قالب پس‌زمینه (فعال)

en: Width (Active)
fa: عرض (فعال)

en: Height (Active)
fa: قد (فعال)

en: GSAP Scrolling Effect
fa: افکت اسکرول GSAP

en: GSAP Parallax
fa: پارالکس GSAP

en: GSAP Motion Animation
fa: انیمیشن متحرک GSAP

en: Viewport
fa: ویوپورت

en: TM - App Button
fa: ™ - دکمه برنامه

en: Subtitle
fa: زیرنویس

en: Download on the
fa: دانلود روی

en: App Store
fa: فروشگاه اپلیکیشن

en: Link URL
fa: آدرس لینک

en: Icon
fa: آیکون

en: Title Options
fa: گزینه‌های عنوان

en: Sub Title Options
fa: گزینه‌های عنوان فرعی

en: Right Border Color
fa: رنگ حاشیه سمت راست

en: Award Block
fa: بلوک جایزه

en: Award Items
fa: اقلام جایزه

en: Custom CSS class
fa: کلاس CSS سفارشی

en: This is a section title
fa: این عنوان یک بخش است

en: This is a section subtitle
fa: این زیرنویس یک بخش است

en: Subtitle Tag
fa: برچسب زیرنویس

en: Count
fa: تعداد

en: 2023
fa: ۲۰۲۳

en: Company
fa: شرکت

en: Graphicriver
fa: گرافیک ریور

en: Featured Images
fa: تصاویر ویژه

en: Paragraph
fa: پاراگراف

en: It will be displayed above/under title
fa: در بالا/زیر عنوان نمایش داده خواهد شد

en: Write a short description, that will describe the title or something informational and useful.
fa: یک توضیح کوتاه بنویسید، که عنوان یا چیزی آموزنده و مفید را توصیف کند.

en: Title #1
fa: عنوان شماره ۱

en: subtitle #1
fa: زیرنویس شماره ۱

en: Item content. Click the edit button to change this text.
fa: محتوای مورد. برای تغییر این متن، روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

en: Bahance
fa: بهنس

en: Title #3
fa: عنوان شماره ۳

en: Envato
fa: انواتو

en: Icon Styling
fa: استایل آیکون

en: Animate Icon on Hover
fa: آیکون  متحرک در حالت هاور

en: Rotate X
fa: چرخش X

en: Rotate Y
fa: چرخش Y

en: Translate
fa: ترجمه

en: Translate X
fa: ترجمه X

en: Translate Y
fa: ترجمه Y

en: Subtitle Options
fa: گزینه‌های زیرنویس

en: Paragraph Options
fa: گزینه‌های پاراگراف

en: Paragraph Color
fa: رنگ پاراگراف

en: Paragraph Color on Hover
fa: رنگ پاراگراف در حالت هاور

en: Skin Style1
fa: استایل پوست1

en: Skin Style2
fa: استایل پوست ۲

en: Before After Slider
fa: اسلایدر قبل و بعد

en: Before Image
fa: تصویر قبلی

en: Upload the before image
fa: تصویر قبلی را آپلود کنید

en: After Image
fa:  تصویر بعدی

en: Upload the after image. Before and After image should have same dimension
fa: تصویر بعد را آپلود کنید. تصویر قبل و بعد باید ابعاد یکسانی داشته باشند.

en: Slider Items
fa: آیتم‌های اسلایدر

en: Orientation
fa: جهت گیری

en: Orientation of the before and after images ('horizontal' or 'vertical')
fa: جهت تصاویر قبل و بعد (افقی یا عمودی)

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Custom Before Label
fa: سفارشی قبل از برچسب

en: Default custom before label: 'Before'
fa: برچسب پیش فرض سفارشی قبل از: 'قبل'

en: Before
fa: قبل از

en: Custom After Label
fa: برچسب سفارشی

en: Default custom after label: 'After'
fa: برچسب سفارشی پیش‌فرض پس از: 'بعد'

en: After
fa: بعد از

en: Offset Percentage
fa: درصد افست

en: How much of the before image is visible when the page loads(value must be between 0 to 1)
fa: چه مقدار از تصویر قبل از بارگذاری صفحه قابل مشاهده است (مقدار باید بین 0 تا 1 باشد)

en: No Overlay
fa: بدون روکش

en: ON
fa: روشن

en: OFF
fa: خاموش

en: Do not show the overlay with before and after
fa: پوشش را با قبل و بعد نشان ندهید

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Blog/News Widget
fa: ویجت وبلاگ/اخبار

en: Image Options
fa: گزینه‌های تصویر

en: Thumb Margin Right
fa: حاشیه انگشت شست از راست

en: Content Placement
fa: قرار دادن محتوا

en: Title Length
fa: طول عنوان

en: Title Text Color
fa: رنگ متن عنوان

en: Title Text Color (Hover)
fa: رنگ متن عنوان (هاور)

en: Title Theme Colored (Hover)
fa: تم عنوان رنگی (هاور)

en: Post Meta Typography
fa: تایپوگرافی پست متا

en: Meta Text Color
fa: رنگ متن متا

en: Meta Text Color (Hover)
fa: رنگ متن متا (هاور)

en: Meta Theme Colored
fa: تم متا رنگی

en: Meta Theme Colored (Hover)
fa: تم متا رنگی (هاور)

en: Post Meta Margin
fa: حاشیه پست متا

en: Post Excerpt Styling
fa: استایل‌بندی گزیده پست

en: Excerpt Typography
fa: تایپوگرافی گزیده

en: Excerpt Text Color
fa: رنگ متن گزیده

en: Excerpt Text Color (Hover)
fa: رنگ متن گزیده (هاور)

en: Excerpt Theme Colored
fa: قالب گزیده رنگی

en: Excerpt Theme Colored (Hover)
fa: قالب گزیده رنگی (هاور)

en: Excerpt Margin
fa: حاشیه گزیده

en: List Styling
fa: استایل‌بندی لیست

en: List Border
fa: قاب لیست

en: Last Child Styling
fa: آخرین فرزند

en: Item Padding
fa: پدینگ آیتم

en: TM - Circle Text
fa: ™ - متن دایره‌ای

en: Text
fa: متن

en: Welcome to our website
fa: به وب‌سایت ما خوش آمدید

en: Thumbnail Image
fa: تصویر بندانگشتی

en: Upload the center thumbnail image
fa: تصویر کوچک وسط را آپلود کنید

en: Box Width
fa: عرض جعبه

en: Icon Background Options
fa: گزینه‌های پس‌زمینه آیکون

en: Size (Width & Height)
fa: اندازه (عرض و ارتفاع)

en: Wrapper Background Options
fa: گزینه‌های پس‌زمینه‌ی پوشش‌دهنده

en: Countdown Timer (Digiplus)
fa: تایمر شمارش معکوس (دیجی‌پلاس)

en: Future Ending Date & Time (Format Y/m/d H:i:s)
fa: تاریخ و زمان پایان در آینده (قالب Y/m/d H:i:s)

en: Show Time?
fa: زمان نمایش؟

en: Show or Hide Time of the date
fa: نمایش یا عدم نمایش زمان تاریخ

en: Text Alignment
fa: ترازبندی متن

en: Block Horizontal Alignment(Flex)
fa: ترازبندی افقی بلوک (Flex)

en: Word Options
fa: گزینه‌های ورد

en: Word - Month
fa: کلمه - ماه

en: Word - Week
fa: کلمه - هفته

en: Word - Day
fa: کلمه - روز

en: Word - Hour
fa: کلمه - ساعت

en: Word - Minute
fa: کلمه - دقیقه

en: Word - Second
fa: کلمه - دوم

en: Counter Value Styling
fa: استایل‌دهی با مقدار شمارنده

en: Counter Label Styling
fa: طراحی برچسب شمارنده

en: Background Theme Colored (Hover)
fa: تم پس‌زمینه رنگی (هاور)

en: Counter Block
fa: بلوک شمارنده

en: Skin Style3
fa: استایل 3 پوسته

en: Skin Style4
fa: استایل 4 پوسته

en: Skin Style5
fa: استایل 5 پوسته

en: Funfact Counter (Digiplus)
fa: شمارنده فانفکت (دیجی‌پلاس)

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Counter Positioning
fa: موقعیت‌یابی شمارنده

en: Icon - Title - Counter
fa: آیکون  - عنوان - شمارنده

en: Icon - Counter - Title
fa: آیکون  - شمارنده - عنوان

en: Make everything centered in Tablet?
fa: همه چیز را در مرکز تبلت قرار دهیم؟

en: Make everything centered in Mobile?
fa: همه چیز را در مرکز موبایل قرار دهید؟

en: Counter Value
fa: مقدار شمارنده

en: Counting Value/Number
fa: شمارش مقدار/عدد

en: Enter number for counter without any special character. Default: 1250
fa: عدد شمارنده را بدون هیچ کاراکتر خاصی وارد کنید. پیش‌فرض: ۱۲۵۰

en: 1250
fa: ۱۲۵۰

en: Counting Value Prefix
fa: پیشوند مقدار شمارشی

en: Add an Unit Symbol to the Right of Percent Value
fa: اضافه کردن نماد واحد به سمت راست مقدار درصد

en: Counting Value Postfix
fa: پسوند مقدار شمارشی

en: Counter Duration(ms)
fa: مدت زمان شمارنده (میلی ثانیه)

en: Default: 1500
fa: پیش‌فرض: ۱۵۰۰

en: Counter Tag
fa: برچسب شمارنده

en: Sub Title
fa: عنوان فرعی

en: Show/Hide Sub Title
fa: نمایش/پنهان کردن عنوان فرعی

en: Subtitle Here
fa: زیرنویس اینجا

en: Sub Title Tag
fa: برچسب زیر عنوان

en: Icon Custom CSS Class
fa: کلاس CSS سفارشی آیکون

en: Icon Type
fa: نوع آیکون

en: No Icon
fa: بدون آیکون

en: Font Icon
fa: آیکون  فونت

en: JPG/PNG Image
fa: تصویر JPG/PNG

en: Upload Image Icon
fa: ایکن تصویر را بارگذاری کنید

en: Choose Predefined Image Size
fa: اندازه تصویر از پیش تعریف شده را انتخاب کنید

en: Image Custom Width (Only number)
fa: عرض سفارشی تصویر (فقط عدد)

en: Put custom width of the uploaded image in positive integer value. Example: 120
fa: عرض دلخواه تصویر آپلود شده را در یک عدد صحیح مثبت قرار دهید. مثال: ۱۲۰

en: Icon BG Image
fa: تصویر پس‌زمینه آیکون

en: Upload Icon Bg image
fa: تصویر پس‌زمینه آیکون  را آپلود کنید

en: Icon Custom Styling
fa: آیکون  با استایل سفارشی

en: Icon Horizontal Alignment(Flex)
fa: تراز افقی آیکون  (Flex)

en: Icon Vertical Alignment(Flex)
fa: تراز عمودی آیکون  (Flex)

en: Dimension Options
fa: گزینه‌های ابعاد

en: Make Icon Width to Auto?
fa: عرض آیکون  را روی خودکار تنظیم کنید؟

en: Make Icon Height to Auto?
fa: ارتفاع آیکون  را روی خودکار تنظیم کنید؟

en: Icon Line Height
fa: ارتفاع خط آیکون

en: Icon Margin
fa: حاشیه آیکون

en: Icon Padding
fa: پدینگ ایکون

en: Make Icon Theme Colored
fa: تم آیکون  را رنگی کنید

en: Icon Custom Color
fa: رنگ سفارشی آیکون

en: Icon Background Color Options
fa: گزینه‌های رنگ پس‌زمینه آیکون

en: Icon/Image Area BG Theme Colored
fa: زمینه تصویر/آیکون  با تم رنگی

en: Icon/Image Area Custom BG Color
fa: رنگ پس‌زمینه سفارشی برای ناحیه آیکون /تصویر

en: Make Icon Theme Colored (Hover)
fa: تم آیکون  را رنگی کنید (با موس حرکت دهید)

en: Icon Custom Color (Hover)
fa: رنگ سفارشی آیکون  (هاور)

en: Icon/Image Area BG Theme Colored (Hover)
fa: زمینه تصویر/آیکون  با تم رنگی (هاور)

en: Icon/Image Area Custom BG Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه سفارشی ناحیه آیکون /تصویر (هاور)

en: Counter Custom CSS Class
fa: کلاس CSS سفارشی شمارنده

en: Counter Prefix Postfix Styling
fa: استایل پیشوند پسوند شمارنده

en: Title Custom CSS Class
fa: عنوان کلاس CSS سفارشی

en: Subtitle Styling
fa: استایل زیرنویس

en: Subtitle Custom CSS Class
fa: کلاس CSS سفارشی زیرنویس

en: Counter Wrapper Style
fa: استایل  بسته‌بندی پیشخوان

en: Wrapper Padding
fa: لایه بندی لفاف

en: Wrapper Margin
fa: حاشیه بسته بندی

en: Content Display Flex + Vertical Center?
fa: نمایش محتوای منعطف + مرکز عمودی؟

en: Minimum Height
fa: حداقل ارتفاع

en: Other Options
fa: گزینه‌های دیگر

en: Show Icon/Image
fa: نمایش آیکون /تصویر

en: Show Counter
fa: نمایش شمارنده

en: Skin Style10
fa: استایل 10 پوسته

en: Skin Style11
fa: استایل 11 پوسته

en: Current Skin Styling
fa: آرایش پوست فعلی

en: Skin Style6
fa: استایل پوسته6

en: Skin Style7
fa: استایل پوست ۷

en: Skin Style8
fa: استایل پوسته8

en: Skin Style9
fa: استایل پوست9

en: Features Block
fa: بلوک ویژگی‌ها

en: Features Items
fa: موارد ویژگی‌ها

en: Featured Image Section
fa: بخش تصویر ویژه

en: Thumb Type
fa: نوع تصویر بند انگشتی

en: Font/Flat Icon
fa: فونت/آیکون  تخت

en: This image will be shown on the top of the pricing table
fa: این تصویر در بالای جدول قیمت‌ها نمایش داده خواهد شد

en: Thumbnail Image (Hover)
fa: تصویر بندانگشتی (هاور)

en: Choose Image Size
fa: انتخاب اندازه تصویر

en: Image Custom Width
fa: عرض سفارشی تصویر

en: Motion Effects
fa: جلوه‌های حرکتی

en: Show Paragraph
fa: نمایش پاراگراف

en: Icon Area BG Theme Colored
fa: زمینه آیکون  با تم رنگی

en: Icon Area Custom BG Color
fa: رنگ پس‌زمینه سفارشی ناحیه آیکون

en: Custom Content BG Color
fa: رنگ پس زمینه محتوای سفارشی

en: Make Content BG Theme Colored
fa: رنگ‌آمیزی قالب پس‌زمینه محتوا

en: Skin Style12
fa: استایل   ۱2 پوسته

en: Skin Style13
fa: استایل   ۱۳ پوسته

en: Background Images (on Hover)
fa: تصاویر پس‌زمینه (با نگه داشتن موس)

en: Background Image Size
fa: اندازه تصویر پس زمینه

en: Custom Icon Color (Hover)
fa: رنگ آیکون سفارشی (هاور)

en: Make icon Theme Colored
fa: آیکون  را با تم رنگی بسازید

en: Skin Style14
fa: استایل   14 پوسته

en: Skin Style15
fa: استایل   15 پوسته

en: Skin Style16
fa: استایل   16 پوسته

en: Skin Style17
fa: استایل   17 پوسته

en: Skin Style18
fa: استایل   18 پوسته

en: Skin Style19
fa: استایل   19 پوسته

en: Background Images
fa: تصاویر پس زمینه

en: Header Nav Side Icons
fa: آیکون ‌های کناری ناوبری سربرگ

en: Skin - Hamburger Nav
fa: پوست - ناوبری همبرگر

en: Side Push Panel Hamburger Icon Options
fa: گزینه‌های آیکون  همبرگر پنل کناری

en: Skin - Mini Cart Icon
fa: پوسته - آیکون  سبد خرید کوچک

en: Mini Cart Icon Options
fa: گزینه‌های آیکون  سبد خرید کوچک

en: Mini Cart Item Count Options
fa: گزینه‌های تعداد اقلام سبد خرید کوچک

en: Item Count BG Color
fa: تعداد اقلام رنگ پس‌زمینه

en: Item Count BG Color (Hover)
fa: تعداد اقلام رنگ پس‌زمینه (هاور)

en: Item Count BG Theme Colored
fa: تعداد آیتم‌ها زمینه پس‌زمینه رنگی

en: Item Count BG Theme Colored (Hover)
fa: تعداد آیتم‌ها پس‌زمینه طرح زمینه رنگی (هاور)

en: Item Count Text Color
fa: تعداد اقلام، رنگ متن

en: Item Count Text Color (Hover)
fa: تعداد اقلام رنگ متن (هاور)

en: Item Count Text Theme Colored
fa: تعداد آیتم‌ها متن تم رنگی

en: Item Count Text Theme Colored (Hover)
fa: تعداد آیتم‌ها متن رنگی (هاور)

en: Skin - Search Button
fa: پوست - دکمه جستجو

en: Search Icon Options
fa: گزینه‌های آیکون  جستجو

en: Icon Typography
fa: تایپوگرافی آیکون

en: Skin - Side Push Panel Icon
fa: پوسته - آیکون  پنل کناری

en: Side Panel Content
fa: محتوای پنل کناری

en: View your shopping cart
fa: سبد خرید خود را مشاهده کنید

en: %d item | %d items
fa[0]: %d آیتم
fa[1]: %d آیتم

en: This is your Side Push Panel Sidebar!
fa: این نوار کناری پنل فشاری شماست!

en: Step 1: Please add your content to this section from %1$sAdmin Dashboard > Parts - Side Push Panel %2$s (Side Push Panel Sidebar).
fa: مرحله ۱: لطفاً محتوای خود را از طریق %1$sداشبورد مدیریت > قطعات - پنل کناری %2$s (نوار کناری پنل کناری) به این بخش اضافه کنید.

en: Step 2: Goto %1$sTheme Options > Side Push Panel Sidebar%2$s and select it from the dropdown menu.
fa: مرحله ۲: به %1$sTheme Options > Side Push Panel Sidebar%2$s بروید و آن را از منوی کشویی انتخاب کنید.

en: It's done!
fa: تمام شد!

en: Header Top Primary Nav
fa: منوی ناوبری اصلی بالای سربرگ

en: Top Menu Items Typography/Color
fa: آیتم‌های منوی بالا تایپوگرافی/رنگ

en: Menu Item Color
fa: رنگ آیتم منو

en: Menu Item Color (Hover)
fa: رنگ آیتم منو (هاور)

en: Menu Item Theme Colored
fa: تم رنگی آیتم منو

en: Menu Item Theme Colored (Hover)
fa: تم رنگی آیتم منو (هاور)

en: Top Menu Items Padding/Border Options
fa: گزینه‌های حاشیه/پدینگ در منوی بالا

en: Items Vertical(Top Bottom) Padding
fa: آیتم‌ها به صورت عمودی (بالا پایین) و با فاصله‌گذاری

en: Item Left Right Padding
fa: فاصله‌گذاری چپ و راست برای آیتم‌ها

en: Menu Items Margin
fa: حاشیه آیتم‌های منو

en: Top Menu Last Item Padding/Border Options
fa: گزینه‌های حاشیه/پدینگ منوی بالا آخرین مورد

en: Dropdown Menu Items Typography/Color
fa: آیتم‌های منوی کشویی تایپوگرافی/رنگ

en: Dropdown Menu Typography
fa: منوی کشویی تایپوگرافی

en: Dropdown Menu Color
fa: رنگ منوی کشویی

en: Dropdown Menu Color (Hover)
fa: رنگ منوی کشویی (هاور)

en: Dropdown Menu Text Theme Colored
fa: قالب متن منوی کشویی رنگی

en: Dropdown Menu Text Theme Colored (Hover)
fa: تم متن منوی کشویی رنگی (هاور)

en: Background Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه (هاور)

en: Padding/Border Options
fa: گزینه‌های حاشیه/پدینگ

en: TM Hero Slider
fa: اسلایدر قهرمان TM

en: Hero Items
fa: آیتم‌های قهرمان

en: Link Text
fa: متن پیوند

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: Thumbnail Image Size
fa: اندازه تصویر بندانگشتی

en: Hero Slider Items
fa: آیتم‌های اسلایدر قهرمان

en: Subtitle #1
fa: زیرنویس شماره ۱

en: Subtitle #2
fa: زیرنویس شماره ۲

en: Subtitle #3
fa: زیرنویس شماره ۳

en: Slider Default Settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض اسلایدر

en: Slider Animation
fa: انیمیشن اسلایدر

en: Slider Content Width
fa: عرض محتوای اسلایدر

en: Slider Height
fa: ارتفاع اسلایدر

en: Slider Padding
fa: پدینگ اسلایدر

en: Show Subtitle
fa: نمایش زیرنویس

en: Show Button
fa: دکمه نمایش

en: Show Thumb
fa: نمایش بندانگشتی

en: Show Thumb Image
fa: نمایش تصویر بندانگشتی

en: Show Thumb Text
fa: نمایش متن کوچک

en: Content Alignment
fa: ترازبندی محتوا

en: Thumb Alignment
fa: ترازبندی شست

en: Paragraph Styling
fa: استایل پاراگراف

en: Thumb Settings
fa: تنظیمات بندانگشتی

en: Thumb Wrapper Width
fa: عرض بسته‌بندی بند انگشتی

en: Thumb Height
fa: ارتفاع انگشت شست

en: Thumb Box Margin
fa: حاشیه کادر کوچک

en: Thumb Box Padding
fa: پدینگ جعبه شست

en: Image Overlay  Color
fa: رنگ پوشش تصویر

en: Thumb Title Styling
fa: استایل عنوان بندانگشتی

en: Image Gallery - Digiplus
fa: گالری تصاویر - دیجی‌پلاس

en: Disable Hover Animation
fa: غیرفعال کردن انیمیشن شناور

en: Image Minimum Height
fa: حداقل ارتفاع تصویر

en: Define Columns Layout for Grid/Carousel
fa: تعریف طرح ستون‌ها برای شبکه/چرخ فلک

en: Image Collection
fa: مجموعه تصاویر

en: Or Maximum Height
fa: یا حداکثر ارتفاع

en: Interactive List - Digiplus
fa: فهرست تعاملی - دیجی‌پلاس

en: Creative
fa: خلاق

en: Agency
fa: آژانس

en: Text Styling Options
fa: گزینه‌های استایل‌دهی متن

en: Interactive Tabs - Content
fa: تب‌های تعاملی - محتوا

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Elementor Templates
fa: قالب‌های المنتور

en: Choose Elementor Template
fa: قالب المنتور را انتخاب کنید

en: Tab Content
fa: محتوای تب

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa: لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: Interactive Tabs - Title
fa: تب‌های تعاملی - عنوان

en: Slave Tab Content ID
fa: شناسه محتوای برگه فرعی

en: Make It Active?
fa: فعالش کنید؟

en: Tab Title List
fa: فهرست عنوان تب

en: Arrow Icon
fa: آیکون  فلش

en: Hover/Active
fa: شناور/فعال

en: Icon Text Color
fa: رنگ متن آیکون

en: Icon Bg Color
fa: رنگ پس‌زمینه آیکون

en: Icon Bg Theme Colored
fa: زمینه آیکون  رنگی

en: Icon Text Color (Hover)
fa: رنگ متن آیکون  (هاور)

en: Custom BG Color
fa: رنگ پس زمینه سفارشی

en: Moving Text Repeater
fa: تکرارکننده متن متحرک

en: Moving Text Items
fa: جابجایی آیتم‌های متنی

en: Moving Text
fa: متن متحرک

en: Divider Symbol/Text
fa: نماد/متن جداکننده

en: Or Divider Icon
fa: یا آیکون  جداکننده

en: Moving Texts
fa: متن‌های متحرک

en: Text #1
fa: متن شماره 1

en: Text #2
fa: متن شماره 2

en: Text #3
fa: متن شماره 3

en: Moving Direction
fa: جهت حرکت

en: Rotate Text
fa: چرخش متن

en: Animation Duration(High-Low)
fa: مدت زمان انیمیشن (بالا-پایین)

en: Mouseover Text Fill Animation
fa: انیمیشن پر کردن متن با ماوس

en: Text Fill Color
fa: رنگ پر کردن متن

en: Text Fill Theme Colored
fa: قالب پر کردن متن رنگی

en: Background Styling
fa: استایل پس‌زمینه

en: Text Styling
fa: استایل متن

en: Fill Color
fa: رنگ پرکننده

en: Fill Theme Colored
fa: رنگ‌آمیزی تم

en: Stroke Width
fa: عرض پرکردن دور

en: Stroke Color
fa: رنگ پرکردن دور

en: Stroke Theme Colored
fa: تم سکته مغزی رنگی

en: Even Item
fa: مورد زوج

en: Divider Styling
fa: استایل جداکننده

en: Floating Animation Type
fa: نوع انیمیشن شناور

en: Stroke
fa: پرکردن دور

en: Divider BG Image
fa: تصویر پس‌زمینه جداکننده

en: Background Image
fa: تصویر پس زمینه

en: Page Title
fa: عنوان صفحه

en: Choose Item
fa: انتخاب آیتم

en: Breadcrumb
fa: مسیر

en: Breadcrumb Items Options
fa: گزینه‌های آیتم‌های مسیر

en: Breadcrumb Wrapper Global Border/Spacing
fa: حاشیه/فاصله سراسری برای پوشش خرده نان

en: Display Property
fa: نمایش ملک

en: Background Color Option
fa: گزینه رنگ پس زمینه

en: Border Option
fa: گزینه قاب

en: Breadcrumb Last Child/Item Options
fa: گزینه‌های آخرین زیرشاخه/آیتم

en: Breadcrumb Bullet/Icon Options
fa: گزینه‌های نشانگر/آیکون  در نوار ابزار

en: Bullet Icon from Library
fa: آیکون  گلوله از کتابخانه

en: Bullet Typography
fa: تایپوگرافی گلوله‌ای

en: Bullet Color
fa: رنگ گلوله

en: Bullet Theme Colored
fa: تم گلوله‌ای رنگی

en: Pricing Block
fa: بلوک قیمت گذاری

en: Pricing Items
fa: اقلام قیمت‌گذاری

en: Image/Icon Position
fa: موقعیت تصویر/آیکون

en: Price
fa: قیمت

en: $20.00
fa: 2000 تومان

en: Box Animation Style
fa: استایل  انیمیشن جعبه‌ای

en: Style 1 - Current Theme Animation
fa: استایل  ۱ - انیمیشن تم فعلی

en: Style 2 - Border Bottom
fa: استایل  ۲ - حاشیه پایین

en: Style 3 - Moving Border Bottom
fa: استایل  ۳ - حاشیه متحرک از پایین

en: Style 4 - Hover BG Color
fa: استایل  ۴ - رنگ پس‌زمینه شناور

en: Style 5 - Hover Moving BG Color
fa: استایل  ۵ - رنگ پس‌زمینه متحرک با موس

en: Style 6 - Hover Moving Double BG Color
fa: استایل  ۶ - رنگ پس‌زمینه دوگانه با حرکت هاور

en: Style 7 - Hover Moving Border Around Box
fa: استایل  ۷ - حاشیه متحرک را در اطراف کادر قرار دهید

en: Box Shadow?
fa: سایه جعبه‌ای؟

en: Box Shadow only on Hover?
fa: سایه جعبه فقط در حالت هاور؟

en: Pricing Plan - Digiplus
fa: طرح قیمت گذاری - دیجی پلاس

en: Sample Title
fa: عنوان نمونه

en: Starts at $14. Includes 2 users
fa: از ۱۴ میلیون تومان شروع می‌شود. شامل ۲ کاربر می‌شود

en: Label/Offer/Tag Text
fa: متن برچسب/پیشنهاد/برچسب

en: Most Popular
fa: محبوب‌ترین‌ها

en: Footer Hint Text
fa: متن راهنمایی پاورقی

en: * No credit card required
fa: * بدون نیاز به کارت اعتباری

en: Background Hover Image
fa: تصویر پس زمینه شناور

en: Upload the image
fa: تصویر را آپلود کنید

en: Price Plan - Default
fa: طرح قیمت - پیش‌فرض

en: 199
fa: ۱۹۹

en: On sale?
fa: در حال فروش؟

en: Sale Price
fa: قیمت فروش

en: 149
fa: ۱۴۹

en: Prefix (Currency)
fa: پیشوند (ارز)

en: $
fa: دلار

en: Separator
fa: جداکننده

en: Postfix (Period)
fa: پسوند (دوره)

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Price Plan - Secondary
fa: طرح قیمت - ثانویه

en: Yearly
fa: سالانه

en: Features/Options List
fa: لیست ویژگی‌ها/گزینه‌ها

en: Features Title
fa: عنوان ویژگی‌ها

en: All basic services include:
fa: کلیه خدمات پایه شامل:

en: Disable This Item (Blur)?
fa: غیرفعال کردن این مورد (تاری)؟

en: Add Line Through Text?
fa: متن را از طریق خط اضافه کنید؟

en: Tooltip Text
fa: متن راهنمای ابزار

en: Start your free trial
fa: دوره آزمایشی رایگان خود را شروع کنید

en: Full Access to the Library
fa: دسترسی کامل به کتابخانه

en: Complete Documentation
fa: مستندات کامل

en: 24/7 Free Support
fa: پشتیبانی رایگان ۲۴ ساعته

en: Cloud Storage Backup
fa: پشتیبان گیری از فضای ابری

en: Icon Text Theme Colored
fa: تم متن آیکون  رنگی

en: Image Margin
fa: حاشیه تصویر

en: Image Padding
fa: حاشیه‌گذاری تصویر

en: List Icons Options
fa: گزینه‌های آیکن لیست

en: Show/Hide Features Icon
fa: نمایش/پنهان کردن ویژگی‌ها آیکون

en: Color (Hover)
fa: رنگ (هاور)

en: Make List(ul, li) Border Bottom?
fa: لیست(ul، li) را از پایین حاشیه‌دار کنیم؟

en: Custom Border
fa: حاشیه سفارشی

en: Border Bottom Color
fa: رنگ حاشیه پایین

en: Border Bottom Color (Hover)
fa: رنگ حاشیه پایین (هاور)

en: List Disabled Icons Styling
fa: استایل‌دهی به آیکون ‌های غیرفعال فهرست

en: List Disabled Text Styling
fa: استایل متن غیرفعال فهرست

en: List Line Through Icons Styling
fa: استایل‌دهی به آیکن‌های خطی فهرست

en: List Line Through Text Styling
fa: استایل‌دهی متن از طریق خط فهرست

en: List Tooltip Options
fa: گزینه‌های راهنمای ابزار فهرست

en: Show/Hide Features Tooltip
fa: نمایش/پنهان کردن ویژگی‌ها

en: Tooltip Icon Color
fa: رنگ آیکون  راهنمای ابزار

en: Tooltip Icon Typography
fa: تایپوگرافی آیکون ‌های راهنمای ابزار

en: Tooltip Text Color
fa: رنگ متن راهنمای ابزار

en: Tooltip Text Typography
fa: تایپوگرافی متن راهنما

en: Tooltip Text Background Color
fa: رنگ پس زمینه متن راهنمای ابزار

en: Tooltip Text BG Theme Colored
fa: متن راهنمای ابزار (Tooltip) با زمینه رنگی

en: Title Color
fa: رنگ عنوان

en: Title Color (Hover)
fa: رنگ عنوان (هاور)

en: Title Border
fa: حاشیه عنوان

en: Sub Title Custom CSS Class
fa: کلاس CSS سفارشی عنوان فرعی

en: Sub Title Border
fa: قاب عنوان فرعی

en: Price Options
fa: گزینه‌های قیمت

en: Price Value
fa: مقدار قیمت

en: Price Border
fa: قاب قیمت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Price Prefix Options
fa: گزینه‌های پیشوند قیمت

en: Price Separator Options
fa: گزینه‌های جداکننده قیمت

en: Postfix
fa: پسوند

en: Price Postfix Options
fa: گزینه‌های پس‌اصلاح قیمت

en: Label/Offer/Tag Options
fa: گزینه‌های برچسب/پیشنهاد/برچسب

en: Label Text Color
fa: رنگ متن برچسب

en: Label Text Color (Hover)
fa: رنگ متن برچسب (هاور)

en: Label Typography
fa: تایپوگرافی برچسب

en: Label Custom Background Color
fa: رنگ پس زمینه سفارشی برچسب

en: Label Custom Background Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه سفارشی برچسب (هاور)

en: Label Background Theme Colored
fa: برچسب پس‌زمینه رنگی

en: Label Background Theme Colored (Hover)
fa: تم پس‌زمینه برچسب رنگی (هاور)

en: Link URL - Secondary
fa: آدرس لینک - ثانویه

en: Footer Hint Text Options
fa: گزینه‌های متن اشاره‌گر پاورقی

en: Wrapper BG Theme Colored
fa: قالب پس‌زمینه بسته‌بندی رنگی

en: Wrapper Border
fa: حاشیه لفاف

en: Parent Wrapper Margin
fa: حاشیه پوشش دهنده والد

en: Parent Wrapper Padding
fa: پدینگ والد

en: Inner Content Padding
fa: فاصله‌گذاری داخلی محتوا

en: Add Default Box Shadow Around Plan?
fa: سایه کادر پیش‌فرض دور طرح اضافه شود؟

en: Make This Plan Featured?
fa: این طرح را ویژه کنید؟

en: Featured Pricing Plan has some different looks to highlight it
fa: طرح قیمت‌گذاری ویژه، ظاهر متفاوتی دارد که آن را برجسته می‌کند

en: Make Hover Effect on This Plan?
fa: آیا افکت شناور روی این طرح اعمال می‌شود؟

en: There will be a transition when hovering on this table
fa: هنگام نگه داشتن ماوس روی این جدول، یک گذار رخ خواهد داد.

en: Wrapper Background - Before
fa: پس‌زمینه پوشش - قبل

en: Wrapper Background - After
fa: پس‌زمینه پوشش - بعد

en: Skin Pricing Style1
fa: قیمت گذاری پوسته استایل 1

en: Skin Pricing Style2
fa: قیمت گذاری پوسته استایل 2

en: Title Head Section Options
fa: گزینه‌های بخش عنوان

en: Head Background
fa: پس زمینه بالا

en: Head BG Theme Colored
fa: تم رنگی پس زمینه بالا

en: Head BG Theme Colored (Hover)
fa: تم رنگی  پس‌زمینه بالا(هاور)

en: Head Padding
fa: پدینگ بالا

en: Skin Pricing Style3
fa: قیمت گذاری پوسته استایل۳

en: Skin Pricing Style4
fa: قیمت گذاری پوسته استایل4

en: Pricing Plan Switcher - Digiplus
fa: تغییر پلن قیمت گذاری - دیجی پلاس

en: Switcher Variants
fa: انواع سوئیچر

en: Default Variant Name
fa: نام متغیر پیش‌فرض

en: Enter the default switcher variant name
fa: نام متغیر پیش‌فرض سوئیچر را وارد کنید

en: Secondary Variant Name
fa: نام متغیر ثانویه

en: Enter the secondary switcher variant name
fa: نام نوع سوئیچر ثانویه را وارد کنید

en: Offer Text
fa: متن پیشنهاد

en: 20% Off
fa: ۲۰٪ تخفیف

en: Default Variant Options
fa: گزینه‌های پیش‌فرض متغیر

en: Secondary Variant Options
fa: گزینه‌های نوع ثانویه

en: Offer Text Options
fa: گزینه‌های متنی پیشنهادی

en: Text Background Color
fa: رنگ پس زمینه متن

en: Text BG Theme Colored
fa: قالب پس‌زمینه متن رنگی

en: Bullet Options
fa: گزینه‌های گلوله‌ای

en: Background Color (Active)
fa: رنگ پس‌زمینه (فعال)

en: Background Theme Colored (Active)
fa: تم پس‌زمینه رنگی (فعال)

en: Default Settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض

en: Round Button
fa: گردی دکمه

en: Button Active/Hover Options
fa: گزینه‌های فعال/هاور دکمه

en: TM - Projects Pre Next
fa: TM - پروژه‌ها قبل و بعد

en: Service Block
fa: بلوک خدمات

en: Service Items
fa: اقلام خدماتی

en: Service Icon Section
fa: بخش آیکون  خدمات

en: Service Icon Type
fa: نوع آیکون  خدمات

en: Icon Type - Image
fa: نوع آیکون  - تصویر

en: Icon Type - Image (Hover)
fa: نوع آیکون  - تصویر (هاور)

en: Icon Type - Image Size
fa: نوع آیکون  - اندازه تصویر

en: Icon Image Custom Width
fa: عرض دلخواه برای تصویر آیکون

en: Skin Creative 1
fa: خلاقیت در پوست ۱

en: Link Color Options
fa: گزینه‌های رنگ پیوند

en: Link Theme Colored
fa: قالب لینک رنگی

en: Each Item Options
fa: گزینه‌های هر مورد

en: Skin Cursor Floating Info
fa: اطلاعات شناور مکان‌نمای پوست

en: Custom Icon BG Color
fa: رنگ پس‌زمینه آیکون  سفارشی

en: Make Icon BG Theme Colored
fa: تم پس‌زمینه آیکون  را رنگی کنید

en: Custom Icon Color Color
fa: رنگ آیکون  سفارشی

en: Make Icon Color Theme Colored
fa: رنگ آیکون  تم را رنگی کنید

en: Icon Options ( Hover )
fa: گزینه‌های آیکون  (هاور)

en: Image Position Styling
fa: استایل موقعیت تصویر

en: Image Position
fa: موقعیت تصویر

en: Bottom Left
fa: پایین چپ

en: Top Right
fa: بالا راست

en: Top Left
fa: بالا چپ

en: Icon Wrapper Styling
fa: استایل‌دهی به آیکون ‌ها

en: Icon BG Color Options
fa: گزینه‌های رنگ پس‌زمینه آیکون

en: Custom Icon Background Color
fa: رنگ پس زمینه آیکون  سفارشی

en: Icon BG Color Options (Hover)
fa: گزینه‌های رنگ پس‌زمینه آیکون  (هاور)

en: Icon Color Options (Hover)
fa: گزینه‌های رنگ آیکون  (هاور)

en: Showcase Block
fa: بلوک ویترین

en: Showcase Items
fa: اقلام ویترینی

en: Button 1 Text
fa: متن دکمه ۱

en: View Demo
fa: مشاهده نسخه آزمایشی

en: Button 1 Link URL
fa: دکمه ۱ لینک URL

en: Button 2 Text
fa: متن دکمه ۲

en: Button 2 Link URL
fa: دکمه ۲، آدرس لینک

en: One Page
fa: صفحه اول

en: Site Logo
fa: لوگوی سایت

en: Logo Type
fa: نوع لوگو

en: Logo (Default)
fa: لوگو (پیش‌فرض)

en: Logo (White) For Dark Background
fa: لوگو (سفید) برای پس‌زمینه تیره

en: Logo Alignment
fa: ترازبندی لوگو

en: Max Width
fa: حداکثر عرض

en: Logo Margin
fa: حاشیه لوگو

en: Logo Filter Options
fa: گزینه‌های فیلتر لوگو

en: Filter Logo to White
fa: فیلتر لوگو به رنگ سفید

en: Filter Logo to Black
fa: فیلتر لوگو به رنگ مشکی

en: Filter Logo to White (Hover)
fa: فیلتر لوگو به رنگ سفید (هاور)

en: Filter Logo to Black (Hover)
fa: فیلتر لوگو به رنگ مشکی (هاور)

en: Spin Text Around Logo
fa: چرخاندن متن به دور لوگو

en: Spin Image
fa: تصویر را بچرخانید

en: Text in Center
fa: متن در مرکز

en: TM - Swiper Carousel Arrow
fa: ™ - فلش چرخ فلک Swiper

en: Arrow Style
fa: استایل  پیکان

en: Carousel Arrow Styling
fa: استایل فلش چرخ فلک

en: Team Block
fa: بلوک تیم

en: Team Items
fa: آیتم‌های تیم

en: David Smith
fa: امیر عسگری

en: Sub Title/ Job Title
fa: عنوان فرعی/عنوان شغلی

en: Phone Number
fa: شماره تلفن

en: +123456789
fa: +08612345676

en: Title Link URL
fa: آدرس لینک عنوان

en: Social Links
fa: لینک‌های اجتماعی

en: Facebook
fa: فیسبوک

en: Twitter
fa: توییتر

en: Instagram
fa: اینستاگرام

en: Linkedin
fa: لینکدین

en: Github
fa: گیت‌هاب

en: Youtube
fa: یوتیوب

en: Short Bio
fa: بیوگرافی کوتاه

en: Write a short bio, that will describe the title or something informational and useful.
fa: یک بیوگرافی کوتاه بنویسید که عنوان یا اطلاعات مفید را توصیف کند.

en: Name Tag
fa: برچسب نام

en: Sub Title/ Job Title Tag
fa: عنوان فرعی/ برچسب عنوان شغلی

en: Show Sub Title/ Job Title
fa: نمایش عنوان فرعی/عنوان شغلی

en: Show Short Bio
fa: نمایش بیوگرافی کوتاه

en: Show Social Links
fa: لینک‌های شبکه های اجتماعی

en: Name Styling
fa: استایل نام

en: Sub Title/ Job Title Styling
fa: عنوان فرعی/ عنوان شغلی

en: Short Bio Styling
fa: استایل  زندگینامه کوتاه

en: Social Links Styling
fa: استایل‌دهی لینک‌های اجتماعی

en: BG Color Options (Hover)
fa: گزینه‌های رنگ پس‌زمینه (هاور)

en: Testimonial Block
fa: بلوک نظرات مشتریان

en: Testimonial Items
fa: موارد مربوط به نظرات مشتریان

en: Author Name
fa: نام نویسنده

en: Author Position
fa: سمت نویسنده

en: Designer
fa: طراح

en: Reason/Title (Optional)
fa: دلیل/عنوان (اختیاری)

en: Rating Value
fa: ارزش رتبه‌بندی

en: Testimonial Text
fa: متن نظر سنجی

en: Author Thumbnail Image
fa: تصویر بندانگشتی نویسنده

en: Choose Thumbnail Image Size
fa: اندازه تصویر بندانگشتی را انتخاب کنید

en: position #1
fa: موقعیت شماره ۱

en: Testimonial Icon
fa: آیکون  نظرات مشتریان

en: Position Tag
fa: برچسب موقعیت

en: Reason/Title Tag
fa: دلیل/برچسب عنوان

en: Show Author Name
fa: نمایش نام نویسنده

en: Show Author Position
fa: نمایش موقعیت نویسنده

en: Show Reason/Title
fa: نمایش دلیل/عنوان

en: Show Rating
fa: نمایش رتبه‌بندی

en: Author Name Styling
fa: استایل نام نویسنده

en: Author Position Styling
fa: استایل موقعیت نویسنده

en: Author Text Styling
fa: استایل متن نویسنده

en: Reason/Title Styling
fa: استایل‌دهی دلیل/عنوان

en: Skin Single Testimonial
fa: توصیفات تک پوست

en: Quote Icon Styling
fa: استایل آیکون  نقل قول

en: Quote Icon Bg Color
fa: رنگ پس‌زمینه آیکون  نقل قول

en: Quote Icon Bg Theme Colored
fa: تم رنگی پس‌زمینه آیکون  نقل قول

en: Quote Icon Color
fa: رنگ آیکون  نقل قول

en: Quote Icon Theme Colored
fa: تم آیکون  نقل قول رنگی

en: Quote Icon Styling (Hover)
fa: استایل آیکون  نقل قول (هاور)

en: Quote Icon Bg Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه آیکون  نقل قول (هاور)

en: Quote Icon Bg Theme Colored (Hover)
fa: تم پس‌زمینه آیکون  نقل قول رنگی (هاور)

en: Quote Icon Color (Hover)
fa: رنگ آیکون  نقل قول (هاور)

en: Quote Icon Theme Colored (Hover)
fa: تم آیکون  نقل قول رنگی (هاور)

en: Mini Featured Images
fa: تصاویر ویژه کوچک

en: Mini Featured Image Size
fa: اندازه تصویر شاخص کوچک

en: Theme Button - Digiplus
fa: دکمه تم - دیجی‌پلاس

en: Button Icon
fa: آیکون  دکمه

en: Theme Button Style1
fa: دکمه قالب استایل1

en: Theme Button Style2
fa: دکمه تم استایل۲

en: Theme Button Style3
fa: دکمه تم استایل۳

en: Theme Button Style4
fa: دکمه تم استایل 4

en: Theme Button Style5
fa: دکمه تم استایل 5

en: Working Block
fa: بلوک کاری

en: Working Block Items
fa: اقلام بلوک کاری

en: Working Items
fa: موارد کاری

en: Counting Styling
fa: شمارش استایل

en: Accordion
fa: آکاردئون

en: Behavior
fa: رفتار

en: Toggle
fa: ضامن

en: Make Expand?
fa: گسترش دهید؟

en: Description
fa: توضیحات

en: Accordion #1
fa: آکاردئون شماره ۱

en: Accordion #2
fa: آکاردئون شماره 2

en: Accordion #3
fa: آکاردئون شماره 3

en: Rotate Icon on Active
fa: چرخاندن آیکون  در حالت فعال

en: Icon Round Border?
fa: حاشیه گرد آیکون ؟

en: Title on Normal
fa: عنوان در حالت عادی

en: Title on Active
fa: عنوان فعال

en: Icon on Normal
fa: آیکون  در حالت عادی

en: Icon on Active
fa: آیکون  فعال

en: Content Styling
fa: استایل محتوا

en: Content Padding
fa: پدینگ محتوا

en: Wrapper on Normal
fa: بسته بندی روی حالت عادی

en: Wrapper on Active
fa: بسته بندی روی فعال

en: Skin Light Color on Active
fa: رنگ روشن پوست روی حالت فعال

en: Skin Basic
fa: پوست پایه

en: Skin Bordered
fa: پوست حاشیه‌دار

en: Skin Bordered2
fa: مرز پوست ۲

en: Skin Classic
fa: پوسته کلاسیک

en: Skin Gradient
fa: گرادیان پوست

en: Animated Layers
fa: لایه‌های متحرک

en: On Appeared Animation Effect
fa: در آیتم جلوه انیمیشن ظاهر شده

en: Layer Type
fa: نوع لایه

en: Image Layer
fa: لایه تصویر

en: Text Layer
fa: لایه متن

en: Blank Layer
fa: لایه خالی

en: Animated Icon
fa: آیکون  متحرک

en: Video Play Button
fa: دکمه پخش ویدیو

en: Play Button Options
fa: گزینه‌های دکمه پخش

en: Video Play Button Style
fa: استایل دکمه پخش ویدیو

en: Default - CSS Animated
fa: پیش‌فرض - CSS متحرک

en: Style - Black
fa: استایل - مشکی

en: Youtube Video URL
fa: آدرس ویدیوی یوتیوب

en: Play Button Dimension
fa: ابعاد دکمه پخش

en: Parent Wrapper Custom CSS class
fa: کلاس CSS سفارشی والد Wrapper

en: To style particular content element.
fa: برای استایل‌دهی به یک عنصر محتوای خاص.

en: Animation Options
fa: گزینه‌های انیمیشن

en: Appeared Animation Effect
fa: جلوه انیمیشن ظاهر شد

en: Floating Animation Duration(s) (High-Low)
fa: مدت زمان انیمیشن شناور (بالا-پایین)

en: Image Hover Effect
fa: افکت هاور تصویر

en: No Effect
fa: بدون اثر

en: Shine Effect
fa: جلوه درخشش

en: Circle Effect
fa: جلوه دایره‌ای

en: Gray Scale Effect
fa: جلوه مقیاس خاکستری

en: Sepia Effect
fa: اثر سپیا

en: Main Parent Wrapper Custom CSS class
fa: کلاس CSS سفارشیِ والدِ اصلیِ Wrapper

en: Image Parent Custom CSS class
fa: کلاس CSS سفارشی والد تصویر

en: Image Custom CSS class
fa: کلاس CSS سفارشی تصویر

en: Hover Icon
fa: آیکون  شناور

en: Background Theme Color
fa: رنگ تم پس زمینه

en: Background Theme Color (Hover)
fa: رنگ تم پس‌زمینه (هاور)

en: Postion Options
fa: گزینه‌های موقعیت

en: Box Position Horizontal Vertical Center
fa: موقعیت جعبه افقی عمودی مرکز

en: Make this Item Fullwidth?
fa: این آیتم را تمام عرض کنید؟

en: Make Image Max Width 100%?
fa: حداکثر عرض تصویر را ۱۰۰٪ کنید؟

en: Wrapper Height
fa: ارتفاع بسته‌بندی

en: Make Item Overflow Hidden
fa: سرریز آیتم را مخفی کنید

en: Rotate Options
fa: گزینه‌های چرخش

en: Background Image Options
fa: گزینه‌های تصویر پس‌زمینه

en: Background Image Overlay Color
fa: رنگ پوشش تصویر پس زمینه

en: Background Image Overlay Color (Hover)
fa: رنگ پوشش تصویر پس زمینه (هاور)

en: BG Image Overlay Theme Color
fa: رنگ تم پوشش تصویر پس زمینه

en: BG Image Overlay Theme Color (Hover)
fa: رنگ تم پوشش تصویر پس‌زمینه (هاور)

en: Z Index
fa: شاخص Z

en: Paragraph Color Options
fa: گزینه‌های رنگ پاراگراف

en: Paragraph Color (Hover)
fa: رنگ پاراگراف (هاور)

en: Paragraph Typography
fa: تایپوگرافی پاراگراف

en: Write a short description.
fa: یک توضیح کوتاه بنویسید.

en: Animated Layer Images
fa: تصاویر لایه متحرک

en: link
fa: لینک

en: Bg Aangle Left Right
fa: زاویه پس زمینه چپ به راست

en: Hide Under 1201px
fa: پنهان کردن زیر ۱۲۰۱ پیکسل

en: Border Top Options
fa: گزینه‌های حاشیه بالای

en: Border Top Width
fa: عرض حاشیه بالای

en: Border Top Color
fa: رنگ حاشیه بالا

en: Border Top Theme Colored
fa: تم رنگی حاشیه بالا

en: Border Right Options
fa: گزینه‌های حاشیه راست

en: Border Right Width
fa: عرض حاشیه سمت راست

en: Border Right Color
fa: رنگ حاشیه سمت راست

en: Border Right Theme Colored
fa: تم حاشیه راست رنگی

en: Border Bottom Options
fa: گزینه‌های حاشیه پایین

en: Border Bottom Width
fa: عرض پایین حاشیه

en: Border Bottom Theme Colored
fa: تم حاشیه پایین رنگی

en: Border Left Options
fa: گزینه‌های حاشیه چپ

en: Border Left Width
fa: عرض حاشیه سمت چپ

en: Border Left Color
fa: رنگ حاشیه چپ

en: Border Left Theme Colored
fa: تم حاشیه چپ رنگی

en: Position Options
fa: گزینه‌های موقعیت

en: TM - Blank Box
fa: ™ - جعبه خالی

en: Visible on Mobile Devices?
fa: قابل مشاهده در دستگاه‌های تلفن همراه؟

en: Container Width
fa: عرض کانتینر

en: Container Height
fa: ارتفاع کانتینر

en: Shape Orientation
fa: جهت گیری شکل

en: Rotate Shape
fa: چرخش شکل

en: Floating Objects
fa: اشیاء شناور

en: Button
fa: دکمه

en: Show/Hide Icon?
fa: نمایش/پنهان کردن آیکون ؟

en: Icon Left
fa: آیکون  سمت چپ

en: Icon Right
fa: آیکون  سمت راست

en: Clients Logo
fa: لوگوی مشتریان

en: Items
fa: آیتم

en: URL
fa: لینک

en: Link Target
fa: هدف لینک

en: Opens in a new window or tab
fa: در یک پنجره یا برگه جدید باز می‌شود

en: Opens in the same window
fa: در همان پنجره باز می‌شود

en: Hover Animation Type
fa: نوع انیمیشن هاور

en: Grayscale Effect
fa: جلوه خاکستری

en: Opacity Effect
fa: اثر کدورت

en: Blur Effect
fa: اثر تاری

en: Zoom Effect
fa: جلوه بزرگنمایی

en: Contrast Effect
fa: اثر کنتراست

en: Invert Effect
fa: اثر معکوس

en: Make Roll Over Effect
fa: ایجاد جلوه غلتش روی صفحه

en: Filter Options
fa: گزینه‌های فیلتر

en: Each Logo Styling
fa: هر استایل لوگو

en: Logo Vertical Alignment
fa: تراز عمودی لوگو

en: Logo Horizontal Alignment
fa: تراز افقی لوگو

en: Column Gap
fa: شکاف ستون

en: Logo Area Custom Width
fa: عرض سفارشی ناحیه لوگو

en: Logo/Image Custom Width
fa: عرض سفارشی لوگو/تصویر

en: Block Margin
fa: حاشیه بلوک

en: Block Padding
fa: بلوک بندی

en: Block Border Radius
fa: شعاع مرزی بلوک

en: Opacity Options
fa: گزینه‌های شفافیت

en: First Child
fa: فرزند اول

en: Last Child
fa: آخرین فرزند

en: Contact Form 7
fa: فرم تماس ۷

en: Warning!
fa: هشدار!

en: <strong>Contact Form 7</strong> is not installed/activated on your site. Please install and activate <strong>Contact Form 7</strong> first.
fa: فرم تماس ۷ روی سایت شما نصب/فعال نشده است. لطفاً ابتدا فرم تماس ۷ را نصب و فعال کنید.

en: Contact Form
fa: فرم تماس

en: Select Form
fa: انتخاب فرم

en: Show Labels
fa: نمایش برچسب‌ها

en: Form Sub Title
fa:  فرم عنوان فرعی

en: Sub Title Position
fa: موقعیت عنوان فرعی

en: Above Title
fa: عنوان بالا

en: Below Title
fa: عنوان زیر

en: Form Title
fa: عنوان فرم

en: Form Description
fa: توضیحات فرم

en: Errors
fa: خطاها

en: Error Messages
fa: پیام‌های خطا

en: Validation Errors
fa: خطاهای اعتبارسنجی

en: Form Container
fa: فرم کانتینر

en: Form Alignment
fa: ترازبندی فرم

en: Form Max Width
fa: حداکثر عرض فرم

en: Form Padding
fa: پدینگ فرم

en: Title & Description
fa: عنوان و توضیحات

en: Alignment
fa: ترازبندی

en: Heading Wrapper Style
fa: استایل پوشش عنوان

en: Form Wrapper Style
fa: استایل  بسته‌بندی فرم

en: Only Select/Dropdown Field
fa: فقط فیلد انتخابی/منوی کشویی

en: Dropdown Arrow Color
fa: رنگ فلش کشویی

en: Placeholder Text Color
fa: رنگ متن جایگزین

en: Input, Select & Textarea
fa: ورودی، انتخاب و ناحیه متنی

en: Margin Bottom
fa: مارجین  پایین

en: Text Indent
fa: تورفتگی متن

en: Input Width
fa: عرض ورودی

en: Input Height
fa: ارتفاع ورودی

en: Textarea Width
fa: عرض ناحیه متنی

en: Textarea Height
fa: ارتفاع ناحیه متنی

en: Focus
fa: تمرکز

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: if label spacing doesn't worked, please update label display
fa: اگر فاصله‌گذاری برچسب کار نمی‌کند، لطفاً نمایش برچسب را به‌روزرسانی کنید

en: Display
fa: نمایش

en: Spacing
fa: فاصله گذاری

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Show Placeholder
fa: نمایش مکان‌نما

en: Radio & Checkbox
fa: رادیو و چک باکس

en: Custom Styles
fa: استایل ‌های سفارشی

en: Size
fa: اندازه

en: Border Width
fa: عرض حاشیه

en: Checkbox
fa: کادر انتخاب

en: Radio Buttons
fa: دکمه‌های رادیویی

en: Checked
fa: بررسی شده

en: Submit Button
fa: دکمه ارسال

en: Full Width
fa: تمام عرض

en: Margin Top
fa: حاشیه بالا

en: Submit Button Position
fa: موقعیت دکمه ارسال

en: After Submit Spinner Icon
fa: آیکون  چرخان پس از ارسال

en: Hide Spinner Icon
fa: پنهان کردن آیکون  چرخان

en: Progress Range Styling (Optional)
fa: استایل‌دهی محدوده پیشرفت (اختیاری)

en: Label/Title Color
fa: رنگ برچسب/عنوان

en: Label/Title Typography
fa: تایپوگرافی برچسب/عنوان

en: Amount Color
fa: مقدار رنگ

en: Amount Typography
fa: تایپوگرافی مبلغ

en: Progress Background Color
fa: رنگ پس زمینه پیشرفت

en: Bar Background Color
fa: رنگ پس زمینه نوار

en: Bar Border
fa: مرز نوار

en: Bar Handle Background Color
fa: رنگ پس زمینه نوار

en: Alert
fa: هشدار

en: Fields
fa: فیلدها

en: Ajax Loader Image
fa: تصویر لودر آژاکس

en: Hide Ajax Loader Image
fa: پنهان کردن تصویر لودر آژاکس

en: After Submit Feedback
fa: پس از ارسال بازخورد

en: Radius
fa: شعاع

en: Contact List Widget
fa: ابزارک لیست مخاطبین

en: Flat
fa: تخت

en: Round Background
fa: پس زمینه گرد

en: Parent Display Property
fa: ملک نمایش والد

en: Childs Display Property
fa: ملک نمایشی چایلدز

en: Text Tag
fa: برچسب متن

en: Info Items
fa: اطلاعات آیتم

en: +1234567789
fa: 086362211111+

en: Hide Icon?
fa: آیکون  را مخفی کنید؟

en: Icon Container Width
fa: عرض کانتینر آیکون

en: Prefix Options
fa: گزینه‌های پیشوند

en: Hide Prefix?
fa: پیشوند را پنهان کنید؟

en: Prefix Typography
fa: تایپوگرافی پیشوندی

en: Prefix Color
fa: رنگ پیشوندی

en: Prefix Theme Colored
fa: تم پیشوند رنگی

en: Prefix Margin
fa: حاشیه پیشوند

en: Link Options
fa: گزینه‌های لینک

en: Link Typography
fa: لینک تایپوگرافی

en: Link Color (Hover)
fa: رنگ لینک (هاور)

en: Link Theme Colored (Hover)
fa: قالب لینک رنگی (هاور)

en: Item Styling Options
fa: گزینه‌های استایل‌دهی به آیتم‌ها

en: Floating Image
fa: تصویر شناور

en: Image Custom Size
fa: اندازه سفارشی تصویر

en: Image Custom Inline CSS
fa: CSS درون خطی سفارشی تصویر

en: Example: top: 12px; left: 100px;
fa: مثال: بالا: ۱۲ پیکسل؛ چپ: ۱۰۰ پیکسل؛

en: Funfact Counter
fa: شمارنده فانفکت

en: Number behind Text
fa: عدد پشت متن

en: Horizontal FunFact
fa: واقعیت سرگرم‌کننده افقی

en: Current Theme 1
fa: قالب فعلی ۱

en: Current Theme 2
fa: قالب فعلی ۲

en: Content Display Flex?
fa: نمایشگر منعطف محتوا؟

en: Put custom width of the uploaded image in positive value. Example: 120px
fa: عرض دلخواه تصویر آپلود شده را مثبت قرار دهید. مثال: ۱۲۰ پیکسل

en: Make Text Theme Colored
fa: رنگ‌آمیزی تم متن

en: Make Text Theme Colored (Hover)
fa: رنگ‌آمیزی تم متن (هاور)

en: Counter Margin
fa: مارجین شمارنده

en: Subtitle Margin
fa: حاشیه زیرنویس

en: Show Content
fa: نمایش محتوا

en: Write a short description, that will describe something useful.
fa: یک توضیح کوتاه بنویسید، که چیزی مفید را توصیف کند.

en: Content Color
fa: رنگ محتوا

en: Content Color (Hover)
fa: رنگ محتوا (هاور)

en: Funfact Wrapper Style
fa: استایل  بسته‌بندی Funfact

en: Header Top Info
fa: اطلاعات بالای سربرگ

en: Hide Icon
fa: پنهان کردن آیکون

en: Hide Prefix
fa: پنهان کردن پیشوند

en: Icon Box
fa: جعبه آیکون

en: Icon Position
fa: موقعیت آیکون

en: Left Style2
fa: استایل  چپ۲

en: Right Style2
fa: استایل  راست2

en: Icon Text
fa: متن آیکون

en: Add Link?
fa: لینک اضافه شود؟

en: Also Link to Title?
fa: همچنین به عنوان لینک دهید؟

en: Icon Box Style
fa: استایل جعبه آیکون

en: Current Theme Style 1
fa: قالب فعلی، استایل ۱

en: Responsive Options
fa: گزینه‌های ریسپانسیو

en: Wrapper Overflow Hidden
fa: سرریز پوشش پنهان

en: Switch Title & Content Position
fa: تغییر عنوان و موقعیت محتوا

en: Text Icon Options
fa: گزینه‌های آیکون  متن

en: Icon Basic Styling
fa: استایل پایه آیکون

en: Predefined Icon/Image Size
fa: اندازه آیکون /تصویر از پیش تعریف شده

en: Medium
fa: متوسط

en: Extra Large
fa: خیلی بزرگ

en: Make Icon/Image Area Bordered?
fa: حاشیه برای آیکون /تصویر ایجاد کنید؟

en: Vertical/Horizontal Placement (Flex) Options
fa: گزینه‌های قرارگیری عمودی/افقی (انعطاف‌پذیر)

en: Icon Wrapper Horizontal Alignment(Flex)
fa: ترازبندی افقی آیکون ‌ها (Flex)

en: Icon Inner Horizontal Alignment(Flex)
fa: تراز افقی داخلی آیکون  (Flex)

en: Icon Inner Vertical Alignment(Flex)
fa: تراز عمودی داخلی آیکون  (Flex)

en: Animate Infinity
fa: انیمیت اینفینیتی

en: Icon Border Style
fa: استایل قاب آیکون

en: Rounded
fa: گرد شده

en: Round
fa: حاشیه گرد

en: Icon BG Theme Colored
fa: تم پس زمینه آیکون  رنگی

en: Icon BG Custom Color
fa: رنگ پس زمینه آیکون  سفارشی

en: Icon BG Theme Colored (Hover)
fa: تم پس‌زمینه آیکون  رنگی (هاور)

en: Icon BG Custom Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه آیکون  (هاور)

en: Icon BG Image Options
fa: گزینه‌های تصویر پس‌زمینه آیکون

en: Show Icon BG Image
fa: نمایش تصویر پس‌زمینه آیکون

en: Dimension
fa: ابعاد

en: Image Width
fa: عرض تصویر

en: Image Height
fa: ارتفاع تصویر

en: Wrapper Custom Background Color
fa: رنگ پس زمینه سفارشی Wrapper

en: Wrapper Custom Background Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه سفارشی برای Wrapper (هاور)

en: Opacity (Hover)
fa: کدورت (هاور)

en: Position(Hover) Options
fa: گزینه‌های موقعیت (هاور)

en: Color Options
fa: گزینه‌های رنگ

en: Paragraph Margin
fa: مارجین پاراگراف

en: Icon Box Wrapper Style
fa: استایل  جعبه آیکون

en: Background Shadow Icon Options
fa: گزینه‌های آیکون  سایه پس‌زمینه

en: Show Background Shadow Icon?
fa: نمایش آیکون  سایه پس‌زمینه؟

en: Rotate Icon
fa: چرخش آیکون

en: Rotate Icon (Hover)
fa: چرخش آیکون  (هاور)

en: Position Orientation
fa: جهت گیری موقعیت

en: Old Format
fa: قالب قدیمی

en: Position Options (Old Format)
fa: گزینه‌های موقعیت (فرمت قدیمی)

en: Top (Hover)
fa: بالا (هاور)

en: Right (Hover)
fa: راست (هاور)

en: Bottom (Hover)
fa: پایین (هاور)

en: Left (Hover)
fa: چپ (هاور)

en: Add BG Image on Hover?
fa: تصویر پس‌زمینه را با ماوس روی ماوس اضافه کنید؟

en: Make BG Image Always Visible?
fa: تصویر پس‌زمینه را همیشه قابل مشاهده کنید؟

en: BG Image Overlay Color
fa: رنگ پوشش تصویر پس‌زمینه

en: BG Image Overlay Color (Hover)
fa: رنگ پوشش تصویر پس‌زمینه (هاور)

en: BG Image Overlay Opacity
fa: کدورت پوشش تصویر پس‌زمینه

en: BG Image Overlay Opacity (Hover)
fa: میزان شفافیت تصویر پس‌زمینه (هاور)

en: image
fa: تصویر

en: Image Background Text Effect
fa: جلوه متن پس زمینه تصویر

en: Sample
fa: نمونه

en: Background Animation
fa: انیمیشن پس‌زمینه

en: Animation Speed
fa: سرعت انیمیشن

en: Animation Direction
fa: کارگردانی انیمیشن

en: Subtitle Color
fa: رنگ زیرنویس

en: Subtitle Theme Colored
fa: تم زیرنویس رنگی

en: Subtitle Padding
fa: حاشیه نویسی زیرنویس

en: Image With Rotated Text
fa: تصویر با متن چرخانده شده

en: Rotated Text Options
fa: گزینه‌های متن چرخانده شده

en: Enable Text Textillate Animation on Text?
fa: انیمیشن Textillate را روی متن فعال کنید؟

en: Text Position
fa: موقعیت متن

en: Bottom Right
fa: پایین سمت راست

en: Show Stroke in Text?
fa: نمایش خط دور در متن؟

en: Text Stroke Size
fa: اندازه دور متن

en: Top (px or %)
fa: بالا (px یا %)

en: Right (px or %)
fa: راست (px یا %)

en: Bottom (px or %)
fa: پایین (px یا %)

en: Left (px or %)
fa: چپ (px یا %)

en: TM Info Box
fa: جعبه اطلاعات TM

en: Skin - Style 2
fa: پوسته - استایل ۲

en: Skin - Style 3
fa: پوسته - استایل 3

en: Skin - Style 4
fa: پوسته - استایل4

en: Skin - Style 5
fa: پوسته - استایل 5

en: Skin - Style 6
fa: پوسته - استایل 6

en: Skin - Style 7
fa: پوسته - استایل 7

en: Skin - Style 8
fa: پوسته - استایل 8

en: Skin - Style 9
fa: پوسته - استایل 9

en: TM - Language Switcher
fa: TM - تغییر زبان

en: Hover Right
fa: هاور راست

en: English
fa: انگلیسی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Italy
fa: ایتالیا

en: German
fa: آلمانی

en: Requires WPML
fa: نیاز به WPML

en: Language:
fa:  زبان

en: TM List
fa: فهرست TM

en: Features List
fa: لیست ویژگی‌ها

en: Disable This Feature?
fa: این ویژگی را غیرفعال کنید؟

en: Single Line Text
fa: متن تک خطی

en: Individual Icon
fa: آیکون  فردی

en: Features List Icons Options
fa: گزینه‌های فهرست ویژگی‌ها، آیکون ‌ها

en: Common Icon for All
fa: نماد مشترک برای همه

en: Features List Styling
fa: استایل لیست ویژگی‌ها

en: List Styling (Last Item)
fa: استایل‌بندی لیست (آخرین مورد)

en: TM Navigation Menu
fa: منوی ناوبری TM

en: Select Menu
fa: انتخاب منو

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menu screen</a> to manage your menus.
fa: برای مدیریت منوهای خود به <a href="%s" target="_blank">صفحه منو</a> بروید.

en: Split This Nav Menu Into Two Columns
fa: این منوی ناوبری را به دو ستون تقسیم کنید

en: <strong>There are no menus in your site.</strong><br>Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
fa: <strong>هیچ منویی در سایت شما وجود ندارد.</strong><br>برای ایجاد آن به <a href="%s" target="_blank">صفحه منوها</a> بروید.

en: Horizontal List Options
fa: گزینه‌های لیست افقی

en: List Alignment
fa: ترازبندی لیست

en: Hide First Icon
fa: پنهان کردن آیکون  اول

en: Hide Last Icon
fa: پنهان کردن آخرین آیکون

en: Hide All Icon
fa: پنهان کردن همه آیکون ‌ها

en: Icons Options
fa: گزینه‌های آیکن

en: Icon from Library
fa: آیکون  از کتابخانه

en: Translate X Left
fa: ترجمه X چپ

en: Translate X Right
fa: ترجمه X به راست

en: Border/Shadow Options
fa: گزینه‌های حاشیه/سایه

en: Icon Border
fa: حاشیه آیکون

en: Icon Border Theme Colored
fa: تم حاشیه آیکون  رنگی

en: Typography/Color Options
fa: گزینه‌های تایپوگرافی/رنگ

en: List Spacing
fa: فاصله‌گذاری فهرست

en: TM Mailchimp Newsletter
fa: خبرنامه TM Mailchimp

en: Type Mailchimp Form ID
fa: شناسه فرم Mailchimp را تایپ کنید

en: To collect your Mailchimp Form ID <a href="%s" target="_blank">Click here</a>
fa: برای دریافت شناسه فرم Mailchimp خود <a href="%s" target="_blank">اینجا کلیک کنید</a>

en: Classic
fa: کلاسیک

en: Absolute Button
fa: دکمه مطلق

en: Form Style Block
fa: بلوک استایل  فرم

en: Input
fa: ورودی

en: Hide Text
fa: مخفی کردن متن

en: Margin Icon
fa: آیکون  حاشیه

en: Button width
fa: عرض دکمه

en: Input Field Style
fa: استایل  فیلد ورودی

en: Text Theme Color
fa: رنگ تم متن

en: Placeholder Color
fa: رنگ جایگزین

en: Button Style
fa: استایل  دکمه

en: Border Theme Color
fa: رنگ تم حاشیه

en: Please create a newsletter form from Mailchip plugin and collect your Mailchip Form ID
fa: لطفا یک فرم خبرنامه از افزونه Mailchimp ایجاد کنید و شناسه فرم Mailchimp خود را دریافت کنید

en: Please create a newsletter form from Mailchip plugins
fa: لطفا یک فرم خبرنامه از افزونه‌های Mailchip ایجاد کنید

en: Paroller Animation
fa: انیمیشن پارولر

en: Paroller BG Image & Text Animation
fa: Paroller BG تصویر و متن انیمیشن

en: Enable Paroller Background Animation
fa: فعال کردن Paroller Background Animation

en: Animation Type
fa: نوع انیمیشن

en: Both Text & Image Layers
fa: لایه‌های متن و تصویر

en: Paroller Parallax Text
fa: متن پارالاکس پارلو

en: Paroller Parallax Image
fa: تصویر پارالکس پارالکس

en: Enable Textillate Text Animation
fa: فعال کردن انیمیشن متن Textillate

en: Enable Textillate Animation
fa: فعال کردن انیمیشن Textillate

en: Styling
fa: استایل

en: Paroller Configuration
fa: پیکربندی پاررولر

en: Paroller Factor
fa: فاکتور پاررول

en: Multiplier for scrolling speed and offset. Example: 0.3
fa: ضریبی برای سرعت پیمایش و انحراف. مثال: 0.3

en: Paroller Type
fa: نوع غلتک

en: Foreground
fa: پیش‌زمینه

en: Paroller Direction
fa: جهت پارلر

en: Paroller Transition
fa: انتقال پارلر

en: CSS transition. Example: transform .3s ease-out
fa: انتقال CSS. مثال: transform .3s ease-out

en: Parallax Text/Image Custom CSS class
fa: کلاس CSS سفارشی متن/تصویر پارالکس

en: Parallax Text/Image Custom Inline CSS
fa: متن/تصویر پارالکس سفارشی درون خطی CSS

en: Example: color: #f1f1f1; font-size: 120px; line-height: 1; top: 12px; left: 100px
fa: مثال: رنگ: #f1f1f1; اندازه فونت: ۱۲۰ پیکسل; ارتفاع خط: ۱; بالا: ۱۲ پیکسل; چپ: ۱۰۰ پیکسل

en: Text Stroke Style
fa: استایل دور متن

en: Pie Chart
fa: نمودار دایره‌ای

en: Chart Alignment(Flex)
fa: ترازبندی نمودار (Flex)

en: Percentage Value
fa: مقدار درصد

en: Add a Percentage Value. Maximum 100. Default: 85
fa: یک مقدار درصدی اضافه کنید. حداکثر ۱۰۰. پیش‌فرض: ۸۵

en: Bar Color
fa: رنگ نوار

en: The color of the curcular bar. Leave empty for default value
fa: رنگ نوار دایره‌ای. برای مقدار پیش‌فرض خالی بگذارید.

en: Track Color
fa: رنگ آهنگ

en: The color of the track, or false to disable rendering. Leave empty for default value
fa: رنگ مسیر، یا برای غیرفعال کردن رندر، مقدار false را وارد کنید. برای مقدار پیش‌فرض، خالی بگذارید.

en: Line Width
fa: عرض خط

en: Width of the chart line in px. Default: 3
fa: عرض خط نمودار بر حسب پیکسل. مقدار پیش‌فرض: ۳

en: Line Cap
fa: درپوش خط

en: Square
fa: مربع

en: Butt
fa: بات

en: Size of the pie chart in px. It will always be a square. Default: 110
fa: اندازه نمودار دایره‌ای بر حسب پیکسل. همیشه مربع خواهد بود. مقدار پیش‌فرض: ۱۱۰

en: Scale  Color
fa: رنگ مقیاس

en: The color of the scale lines, false to disable rendering. Leave empty for default value
fa: رنگ خطوط مقیاس، برای غیرفعال کردن رندرینگ، مقدار false را وارد کنید. برای مقدار پیش‌فرض، خالی بگذارید.

en: Scale Length
fa: طول مقیاس

en: Length of the scale lines (reduces the radius of the chart). Default: 5
fa: طول خطوط مقیاس (شعاع نمودار را کاهش می‌دهد). پیش‌فرض: ۵

en: Percent Value Options
fa: گزینه‌های ارزش درصدی

en: Percent Value Color
fa: رنگ درصد مقدار

en: Percent Value Color (Hover)
fa: رنگ مقدار درصد (هاور)

en: Percent Value Theme Colored
fa: قالب رنگی درصد مقدار

en: Percent Value Theme Colored (Hover)
fa: قالب رنگی درصد مقدار (هاور)

en: Show Title?
fa: عنوان نمایش داده شود؟

en: Add your Progress/Skill Title Text. Default: WordPress
fa: متن عنوان پیشرفت/مهارت خود را اضافه کنید. پیش‌فرض: وردپرس

en: Progress Bar
fa: نوار پیشرفت

en: WordPress
fa: وردپرس

en: Floating Percent
fa: درصد شناور

en: Fixed Right Percent
fa: درصد صحیح ثابت

en: Unit Symbol Left
fa: نماد واحد سمت چپ

en: Add an Unit Symbol to the Left of Percent Value
fa: اضافه کردن نماد واحد به سمت چپ مقدار درصد

en: Unit Symbol Right
fa: نماد واحد سمت راست

en: Progress Options
fa: گزینه‌های پیشرفت

en: Progress Custom Color
fa: رنگ سفارشی پیشرفت

en: Pick a color for progress bar. Leave empty for default value
fa: یک رنگ برای نوار پیشرفت انتخاب کنید. برای مقدار پیش‌فرض، خالی بگذارید.

en: Progress Theme Colored
fa: تم رنگی پیشرفت

en: Progress Border Radius
fa: شعاع مرزی پیشرفت

en: Progress Bar Options
fa: گزینه‌های نوار پیشرفت

en: Progress Bar Height
fa: ارتفاع نوار پیشرفت

en: Progress Bar Color
fa: رنگ نوار پیشرفت

en: Pick a color for the background of progress bar. Leave empty for default value
fa: یک رنگ برای پس‌زمینه نوار پیشرفت انتخاب کنید. برای مقدار پیش‌فرض، خالی بگذارید.

en: Progress Bar Theme Colored
fa: تم نوار پیشرفت رنگی

en: Percentage Value Typography
fa: تایپوگرافی درصد و مقدار

en: Percentage Value Text Color
fa: رنگ متن مقدار درصد

en: Percentage Value Text Color (Hover)
fa: رنگ متن (هاور) مقدار درصد

en: Percentage Value Theme Colored
fa: قالب رنگی درصد مقدار

en: Percentage Value Theme Colored (Hover)
fa: قالب رنگی درصد مقدار (هاور)

en: Rotated Text
fa: متن چرخانده شده

en: Vertical Writing Mode
fa: حالت نوشتن عمودی

en: Textillate Animation on Text?
fa: انیمیشن متنی روی متن؟

en: Placement
fa: جایگذاری

en: Color/Typography
fa: رنگ/تایپوگرافی

en: Section Title
fa: عنوان بخش

en: Appeared Animation
fa: انیمیشن ظاهر شده

en: On Appeared Slide Animation
fa: در مورد انیمیشن اسلاید ظاهر شده

en: Other Parts
fa: سایر قطعات

en: Theme Colored
fa: تم رنگی

en: Cursor Mouse Over Image
fa: مکان نما ماوس را روی تصویر قرار دهید

en: Paste URL or type
fa: آدرس اینترنتی را وارد کنید یا تایپ کنید

en: Title Other Parts
fa: عنوان سایر قطعات

en: Enable Typed Text Effect using these parts
fa: با استفاده از این قسمت‌ها، جلوه متن تایپ‌شده را فعال کنید

en: Typed Text Effect Options
fa: گزینه‌های جلوه متن تایپ‌شده

en: Autotype loop
fa: حلقه تایپ خودکار

en: Autotype cursor
fa: مکان‌نمای تایپ خودکار

en: Autotype cursor character
fa: تایپ خودکار کاراکتر مکان نما

en: Autotype speed
fa: سرعت تایپ خودکار

en: Autotype delay (in sec.)
fa: تأخیر تایپ خودکار (به ثانیه)

en: Show Sub Title
fa: نمایش عنوان فرعی

en: Sub Title Text
fa: متن زیرعنوان

en: This is a Sub Title.
fa: این یک عنوان فرعی است.

en: Style 1 - Default
fa: استایل  ۱ - پیش‌فرض

en: Horizontal Line Options
fa: گزینه‌های خط افقی

en: Horizontal Line Bottom Style
fa: استایل  خط افقی پایین

en: Style Left - Current Theme
fa: استایل چپ - قالب فعلی

en: Style Left - Current Theme White
fa: استایل  چپ - قالب فعلی سفید

en: Style Right - Current Theme
fa: استایل راست - قالب فعلی

en: Style Right - Current Theme White
fa: استایل راست - قالب فعلی سفید

en: Style Center - Current Theme
fa: مرکز استایل  - قالب فعلی

en: Style Center White - Current Theme
fa: مرکز استایل  سفید - تم فعلی

en: Line Horizontal Alignment
fa: تراز افقی خط

en: Line Vertical Alignment
fa: تراز عمودی خط

en: Color (After)
fa: رنگ (بعد)

en: Theme Color (After)
fa: رنگ تم (بعد از)

en: Color (Before)
fa: رنگ (قبل)

en: Theme Color (Before)
fa: رنگ قالب (قبل)

en: Title Icon
fa: آیکون  عنوان

en: Show Title Icon?
fa: نمایش آیکون  عنوان؟

en: Left of Subtitle
fa: سمت چپ زیرنویس

en: Icon Custom Width
fa: عرض سفارشی آیکون

en: Title Background Image Options
fa: گزینه‌های تصویر پس‌زمینه عنوان

en: Sub Title Styling
fa: استایل زیرعنوان

en: Sub Title Text Color
fa: رنگ متن زیرعنوان

en: Sub Title Text Color (Hover)
fa: رنگ متن زیرعنوان (هاور)

en: Sub Title Theme Colored
fa: رنگ زیر عنوان قالب

en: Sub Title Theme Colored (Hover)
fa: تم زیرعنوان رنگی (هاور)

en: Sub Title Margin
fa: مارجین زیر عنوان

en: Title Shadow Text
fa: عنوان متن سایه

en: It will be displayed behind the title as a big blurred gray text
fa: این متن به صورت یک متن خاکستری بزرگ و تار، پشت عنوان نمایش داده خواهد شد.

en: Title Shadow Text Styling
fa: استایل متن سایه عنوان

en: Text Container Width
fa: عرض ظرف متن

en: Position
fa: موقعیت

en: Paragraph Theme Colored
fa: تم پاراگراف رنگی

en: Paragraph Theme Colored (Hover)
fa: تم پاراگراف رنگی (هاور)

en: icon
fa: آیکون

en: Social Url Options
fa: گزینه‌های آدرس شبکه‌های اجتماعی

en: Twitter URL
fa: آدرس توییتر

en: Facebook URL
fa: آدرس فیسبوک

en: Youtube URL
fa: آدرس یوتیوب

en: Linkedin URL
fa: آدرس لینکدین

en: Instagram URL
fa: آدرس اینستاگرام

en: Tumblr URL
fa: آدرس اینترنتی تامبلر

en: VK URL
fa: آدرس اینترنتی VK

en: Pinterest URL
fa: آدرس پینترست

en: Reddit URL
fa: آدرس اینترنتی ردیت

en: New Tab (Blank)
fa: برگه جدید (خالی)

en: Self
fa: خود

en: Horizontal Alignment
fa: تراز افقی

en: Icon Style
fa: استایل  آیکون

en: Circled
fa: دایره شده

en: Icon Size
fa: اندازه آیکون

en: Icon Custom Font Size
fa: اندازه فونت سفارشی آیکون

en: Icon Area Custom Width
fa: عرض سفارشی ناحیه آیکون

en: Make Icon Outlined?
fa: آیکون  را با حاشیه مشخص کنید؟

en: Icon Predefined Color
fa: رنگ از پیش تعریف شده آیکون

en: Icon BG Options
fa: گزینه‌های پس‌زمینه آیکون

en: Icon BG Color
fa: رنگ پس‌زمینه آیکون

en: Border Options (Hover)
fa: گزینه‌های حاشیه (هاور)

en: Icon BG Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه آیکون  (هاور)

en: Social Link
fa: لینک اجتماعی

en: TM Tabs
fa: زبانه‌های TM

en: Make It Active/Expand?
fa: آن را فعال/گسترش دهید؟

en: Add Icon/Image
fa: اضافه کردن آیکون /تصویر

en: Select icon from Fontawesome library.
fa: آیکون  را از کتابخانه Fontawesome انتخاب کنید.

en: Title 1
fa: عنوان ۱

en: Title 2
fa: عنوان ۲

en: Title 3
fa: عنوان ۳

en: Tab Block - Width/Alignment
fa: بلوک تب - عرض/ترازبندی

en: Each Tab Block Width
fa: عرض هر بلوک تب

en: Each Title + Icon/Image Alignment
fa: ترازبندی هر عنوان + آیکون /تصویر

en: Icon/Image & Title Position
fa: موقعیت آیکون /تصویر و عنوان

en: Title + Icon Vertical Alignment
fa: تراز عمودی عنوان + آیکون

en: Title + Icon Horizontal Alignment
fa: عنوان + آیکون  ترازبندی افقی

en: Tab Block - Styling
fa: بلوک تب - استایل‌دهی

en: Falling Shutter Height
fa: افت ارتفاع شاتر

en: Title (Tab)
fa: عنوان (تب)

en: Icon (Tab)
fa: آیکون  (تب)

en: Icon Font Size
fa: اندازه فونت آیکون

en: Icon Image Width
fa: عرض تصویر آیکون

en: Content Background Color
fa: رنگ پس زمینه محتوا

en: Skin - Left Nav
fa: پوسته - منوی چپ

en: Style Classic
fa: استایل  کلاسیک

en: Tab & Content Placement
fa: قرار دادن تب و محتوا

en: Tab & Content Flex Direction
fa: جهت انعطاف‌پذیر تب و محتوا

en: Icon Options (Tab)
fa: گزینه‌های آیکون  (تب)

en: Icon Wrapper Dimension Options
fa: گزینه‌های ابعاد پوشش آیکون

en: Icon Opacity
fa: کدورت آیکون

en: Text Typography/Color  (Tab)
fa: تایپوگرافی متن/رنگ (تب)

en: Wrapper of Tab Blocks
fa: بسته‌بندی بلوک‌های تب

en: Content Wrapper Style
fa: استایل  بسته‌بندی محتوا

en: Custom Text Color
fa: رنگ متن سفارشی

en: TM - Text Editor
fa: ™ - ویرایشگر متن

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
fa: لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: Only Margin Top
fa: فقط حاشیه بالا

en: Only Margin Bottom
fa: فقط حاشیه پایین

en: Content Theme Colored
fa: قالب محتوا رنگی

en: Content Theme Colored (Hover)
fa: قالب محتوا رنگی

en: Bold Text Options
fa: گزینه‌های متن پررنگ

en: Bold Text Typography
fa: تایپوگرافی متن پررنگ

en: Bold Text Color
fa: رنگ متن پررنگ

en: Bold Text Color (Hover)
fa: رنگ متن پررنگ (هاور)

en: Bold Text Theme Colored
fa: تم متن پررنگ رنگی

en: Bold Text Theme Colored (Hover)
fa: متن پررنگ با رنگ (هاور)

en: Italic Text Options
fa: گزینه‌های متن ایتالیک

en: Italic Text Typography
fa: تایپوگرافی متن ایتالیک

en: Italic Text Color
fa: رنگ متن ایتالیک

en: Italic Text Color (Hover)
fa: رنگ متن ایتالیک (هاور)

en: Italic Text Theme Colored
fa: قالب متن ایتالیک رنگی

en: Italic Text Theme Colored (Hover)
fa: قالب متن ایتالیک رنگی (هاور)

en: Link Text Options
fa: گزینه‌های متن پیوند

en: TM - Text Editor Advanced
fa: TM - ویرایشگر متن پیشرفته

en: Content Settings
fa: تنظیمات محتوا

en: Background Overlay Color Options
fa: گزینه‌های رنگ پوشش پس‌زمینه

en: Background Overlay Color (Hover)
fa: رنگ پوشش پس‌زمینه (هاور)

en: Background Overlay Theme Colored
fa: تم رنگی برای پوشش پس‌زمینه

en: Background Overlay Theme Colored (Hover)
fa: تم پوشش پس‌زمینه رنگی (هاور)

en: Items Display Type
fa: نوع نمایش اقلام

en: Flex - Justify Content center
fa: فلکس - مرکز محتوای توجیهی

en: Flex - Align Items center
fa: فلکس - ترازبندی آیتم‌ها در مرکز

en: Unordered List
fa: لیست نامرتب

en: Make Text Theme Colored?
fa: تم متن را رنگی کنید؟

en: Make Icon Background Theme Colored?
fa: تم پس‌زمینه آیکون  را رنگی کنید؟

en: Icon Background Color
fa: رنگ پس‌زمینه آیکون

en: Vertical Bg Img List
fa: لیست تصاویر پس‌زمینه عمودی

en: Link Title
fa: عنوان لینک

en: Column Images (Maximum 4)
fa: تصاویر ستون (حداکثر ۴)

en: Write a short description, that will describe something useful
fa: یک توضیح کوتاه بنویسید، که چیزی مفید را توصیف کند

en: Title 4
fa: عنوان ۴

en: Transition (in milliseconds)
fa: انتقال (به میلی ثانیه)

en: Background Overlay
fa: روکش پس‌زمینه

en: Link Color/Typography
fa: رنگ/تایپوگرافی لینک

en: Video Popup
fa: پنجره پاپ‌آپ ویدیویی

en: Popup Video URL
fa: آدرس ویدیوی پاپ‌آپ

en: Horizontal Alignment (Flex)
fa: تراز افقی (انعطاف‌پذیر)

en: Play Button Styling Options
fa: گزینه‌های استایل‌دهی دکمه پخش

en: Dimension/Size Options
fa: گزینه‌های ابعاد/اندازه

en: Icon Custom Background Color
fa: رنگ پس زمینه سفارشی آیکون

en: Icon Background Theme Colored
fa: تم پس‌زمینه آیکون  رنگی

en: Icon Custom Background Color (Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه سفارشی آیکون  (هاور)

en: Icon Background Theme Colored (Hover)
fa: تم پس‌زمینه آیکون  رنگی (هاور)

en: Skin - Play Button Over Image
fa: پوسته - دکمه پخش روی تصویر

en: Choose Featured Image
fa: تصویر شاخص را انتخاب کنید

en: You can upload & select background featured image
fa: می‌توانید تصویر شاخص پس‌زمینه را آپلود و انتخاب کنید

en: Overlay Color
fa: رنگ روکش

en: Choose Play Button From Media
fa: دکمه پخش را از رسانه انتخاب کنید

en: You can upload and choose play button from media
fa: می‌توانید آپلود کنید و دکمه پخش را از رسانه انتخاب کنید

en: Or Choose Play Button From Here
fa: یا دکمه پخش را از اینجا انتخاب کنید

en: Default Animated Button
fa: دکمه متحرک پیش‌فرض

en: Play Button 1
fa: دکمه پخش ۱

en: Play Button 2
fa: دکمه پخش 2

en: Play Button 3
fa: دکمه پخش 3

en: Play Button 4
fa: دکمه پخش 4

en: Play Button 5
fa: دکمه پخش 5

en: Play Button 6
fa: دکمه پخش 6

en: Play Button 7
fa: دکمه پخش 7

en: Play Button 8
fa: دکمه پخش 8

en: Play Button 9
fa: دکمه پخش 9

en: Play Button 10
fa: دکمه پخش 10

en: Play Button 11
fa: دکمه پخش 11

en: Play Button 12
fa: دکمه پخش 12

en: Play Button 13
fa: دکمه پخش 13

en: Play Button 14
fa: دکمه پخش 14

en: Play Button 15
fa: دکمه پخش 15

en: Play Button 16
fa: دکمه پخش 16

en: Play Button 17
fa: دکمه پخش 17

en: Window Width
fa: عرض پنجره

en: Window Height
fa: ارتفاع پنجره

en: Play Button Styling
fa: استایل دکمه پخش

en: Size Options
fa: گزینه‌های اندازه

en: BG Colored Opacity
fa: کدورت رنگی پس‌زمینه

en: Skin - Moveable Play Button Over Image
fa: پوسته - دکمه پخش قابل جابجایی روی تصویر

en: Skin - CSS Play Button
fa: پوسته - دکمه پخش CSS

en: Skin - Custom CSS Play Button
fa: پوسته - دکمه پخش CSS سفارشی

en: TM Wishlist
fa: لیست علاقه‌مندی‌های TM

en: Size Icon
fa: اندازه آیکون

en: Icon Color Hover
fa: رنگ آیکون  هاور

en: Cart Alignment
fa: ترازبندی سبد خرید

en: Hide Count
fa: تعداد را پنهان کنید

en: Header Cart
fa: سبد خرید هدر

en: Dropdown Content Style
fa: استایل  محتوای کشویی

en: Dropdown
fa: منوی کشویی

en: No Dropdown Content
fa: بدون محتوای کشویی

en: Side Panel
fa: پنل کناری

en: Hide Price
fa: پنهان کردن قیمت

en: Hide Count Items Label
fa: برچسب تعداد اقلام را مخفی کنید

en: Hide Mini Count
fa: مخفی کردن تعداد مینی

en: Hide Dropdown
fa: مخفی کردن منوی کشویی

en: Price Text
fa: متن قیمت

en: Font Size
fa: اندازه فونت

en: Count Color
fa: تعداد رنگ

en: Price Color
fa: رنگ قیمت

en: Cart FlatIcon
fa: سبد خرید فلت آیکن

en: Mini Count
fa: تعداد مینی

en: Count BG Color
fa: رنگ پس‌زمینه تعداد

en: Count BG Color (Hover)
fa: تعداد رنگ پس‌زمینه (هاور)

en: Count BG Theme Colored
fa: تعداد رنگ‌های پس‌زمینه‌ی قالب

en: Count BG Theme Colored (Hover)
fa: تعداد رنگ‌های پس‌زمینه (هاور)

en: Count Text Color
fa: رنگ متن  تعداد

en: Count Text Color (Hover)
fa: شمارش رنگ متن (هاور)

en: Count Text Theme Colored
fa: تعداد متن تم رنگی

en: Background Size
fa: اندازه پس‌زمینه

en: Header Search
fa: جستجوی سربرگ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Search Form
fa: فرم جستجو

en: Search Form with Category
fa: فرم جستجو با دسته‌بندی

en: Search Type
fa: نوع جستجو

en: Default Search
fa: جستجوی پیش‌فرض

en: Product Search
fa: جستجوی محصول

en: Submit Button Style
fa: استایل دکمه ارسال

en: Submit Text
fa: متن ارسال

en: Submit Icon
fa: آیکون  ارسال

en: Placeholder Text
fa: متن پیش فرض

en: Search Product...
fa: جستجوی محصول...

en: Style Form
fa: فرم استایل

en: Border width
fa: عرض حاشیه

en: Color Icon
fa: آیکون  رنگی

en: Input Field Options
fa: گزینه‌های فیلد ورودی

en: Input Text Color
fa: رنگ متن ورودی

en: Submit Button Options
fa: گزینه‌های دکمه ارسال

en: Submit Search Icon Options
fa: گزینه‌های آیکون  جستجو

en: Search Icon Color
fa: رنگ آیکون  جستجو

en: Search Icon Color (Hover)
fa: رنگ آیکون  جستجو (هاور)

en: Border Color Focus
fa: فوکوس رنگ قاب

en: Border Focus Theme Colored
fa: تم رنگی با فوکوس حاشیه

en: Style Form - Input Text
fa: فرم استایل  - متن ورودی

en: Style Form - Submit Button
fa: فرم استایل  - دکمه ارسال

en: Submit Button Background Size
fa: اندازه پس‌زمینه دکمه ارسال

en: Position - Top
fa: موقعیت - بالا

en: Position - Right
fa: موقعیت - راست

en: Color Icon (Hover)
fa: آیکون  رنگی (هاور)

en: Border (Hover) Theme Colored
fa: تم رنگی با حاشیه (هاور)

en: Background Color(Hover)
fa: رنگ پس‌زمینه (هاور)

en: Background Theme Colored(Hover)
fa: تم پس‌زمینه رنگی (هاور)

en: Style Icon
fa: آیکون  استایل

en: Select a Category
fa: انتخاب دسته بندی

en: Info Banner
fa: بنر اطلاعات

en: Top Reveal
fa: Reveal بالا

en: Center Standard
fa: استاندارد مرکز

en: From Bottom
fa: از پایین

en: Image Switch
fa: سوئیچ تصویر

en: Flex Options
fa: گزینه‌های فلکس

en: Flex Vertical Alignment
fa: تراز عمودی فلکس

en: Flex Horizontal Alignment
fa: تراز افقی فلکس

en: Example title
fa: عنوان مثال

en: Example subtitle
fa: مثال زیرنویس

en: Sub Title Vertical Alignment
fa: تراز عمودی زیرعنوان

en: Subtitle Text
fa: متن زیرنویس

en: Subtitle Other Parts
fa: زیرنویس سایر قسمت‌ها

en: Content - Paragraph
fa: محتوا - پاراگراف

en: Write a short description
fa: یک توضیح کوتاه بنویسید

en: Background Image/Color
fa: تصویر/رنگ پس‌زمینه

en: Floating PNG Image
fa: تصویر PNG شناور

en: Floating PNG Image (Hover)
fa: تصویر PNG شناور (هاور)

en: Floating Image Size
fa: اندازه تصویر شناور

en: Animation
fa: انیمیشن

en: Hover Crystal Animation Effect
fa: افکت انیمیشن کریستالی شناور

en: Linear Crystal Animation
fa: انیمیشن کریستالی خطی

en: Cross/Plus Crystal Animation
fa: انیمیشن کریستالی ضربدری/پلاس

en: Enable Background Zoom Effect
fa: فعال کردن جلوه بزرگنمایی پس‌زمینه

en: Show Circle Animation
fa: نمایش انیمیشن دایره‌ای

en: Circle Background Color
fa: رنگ پس زمینه دایره ای

en: Circle Opacity
fa: کدورت دایره

en: Show Inner Border Around Wrapper
fa: نمایش حاشیه داخلی دور wrapper

en: Inner Border Around Wrapper
fa: حاشیه داخلی دور لفاف

en: Button Link URL
fa: آدرس لینک دکمه

en: Link to Subtitle?
fa: لینک زیرنویس؟

en: Link to Title?
fa: لینک به عنوان؟

en: Link Icon, Title and Button?
fa: آیکون  لینک، عنوان و دکمه؟

en: Show Button Icon Left?
fa: نمایش آیکون  دکمه در سمت چپ؟

en: Show Button Icon Right?
fa: نمایش آیکون  دکمه، درسته؟

en: Border Around Wrapper
fa: حاشیه دور لفاف

en: Banner Wrapper Style
fa: استایل  بسته بندی بنر

en: TM - Product Category
fa: ™ - دسته بندی محصولات

en: Alternate Name
fa: نام جایگزین

en: Show Product Count
fa: نمایش تعداد محصولات

en: Category Image
fa: تصویر دسته بندی

en: Flat Icon
fa: آیکون  تخت

en: Choose Category Image
fa: انتخاب تصویر دسته بندی

en: Choose Category Flat Icon
fa: انتخاب دسته بندی آیکون  تخت

en: Background Option (Default Skin)
fa: گزینه پس‌زمینه (پوسته پیش‌فرض)

en: Background Width
fa: عرض پس‌زمینه

en: Background Height
fa: ارتفاع پس‌زمینه

en: Count Value
fa: مقدار شمارش

en: Count Value Margin
fa: حاشیه ارزش شمارش

en: Paragraph Style
fa: استایل پاراگراف

en: Paragraph Value Margin
fa: مقدار مارجین پاراگراف

en: Choose Category
fa: انتخاب دسته بندی

en: products
fa: محصولات

en: Skin - Current Theme1
fa: پوسته - تم فعلی1

en: Skin - Current Theme2
fa: پوسته - تم فعلی2

en: Background Option (Current Theme2 Skin)
fa: گزینه پس‌زمینه (پوسته فعلی Theme2)

en: Wrapper Border Color
fa: رنگ حاشیه لفاف

en: Wrapper Border Theme Colored
fa: تم حاشیه لفاف رنگی

en: Top Image Circle Background
fa: تصویر بالا، پس‌زمینه دایره‌ای

en: Link Button Color
fa: رنگ دکمه لینک

en: Footer Text Color/Typo
fa: رنگ متن پاورقی/اشتباه تایپی

en: Text Height
fa: ارتفاع متن

en: Skin - Current Theme3
fa: پوسته - تم فعلی3

en: Background Option (Current Theme Skin3)
fa: گزینه پس‌زمینه (پوسته قالب فعلی ۳)

en: Skin - Current Theme4
fa: پوسته - تم فعلی4

en: Color Options (Current Theme Skin4)
fa: گزینه‌های رنگ (پوسته قالب فعلی ۴)

en: Counter Color Options (Current Theme Skin4)
fa: گزینه‌های رنگ شمارنده (پوسته قالب فعلی ۴)

en: Count Value Color
fa: تعداد مقدار رنگ

en: Count Value Theme Colored
fa: تعداد تم ارزش رنگی

en: Skin - Current Theme5
fa: پوسته - تم فعلی5

en: Leaf Image
fa: تصویر برگ

en: Upload the Leaf image
fa: تصویر برگ را آپلود کنید

en: TM Product List
fa: لیست محصولات ™

en: List Style
fa: استایل  فهرست

en: Recent products
fa: محصولات اخیر

en: Featured Products
fa: محصولات ویژه

en: Top Rated Products
fa: محصولات دارای بالاترین امتیاز

en: Products on Sale
fa: محصولات حراج

en: Best Selling Products
fa: پرفروش‌ترین محصولات

en: Product Ids
fa: شناسه‌های محصول

en: Product Type
fa: نوع محصول

en: Product ids
fa: شناسه‌های محصول

en: Posts Per Page
fa: تعداد پست‌ها در هر صفحه

en: columns
fa: ستون‌ها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Post ID
fa: شناسه پست

en: Menu Order
fa: سفارش منو

en: Number of purchases
fa: تعداد خریدها

en: Average Product Rating
fa: میانگین امتیاز محصول

en: Product Title
fa: عنوان محصول

en: Random
fa: تصادفی

en: Categories
fa: دسته بندی‌ها

en: Category Operator
fa: عملگر دسته بندی

en: AND
fa: و

en: IN
fa: در

en: NOT IN
fa: نه در

en: Tag Operator
fa: عملگر برچسب

en: Price Amount Styling
fa: قیمت، مبلغ، استایل

en: TM Product Tabs
fa: زبانه‌های محصولات TM

en: Tab Title
fa: تب عنوان

en: #Product Tab
fa: #تب محصول

en: Product Tab Title
fa: عنوان تب محصول

en: Tab 1
fa: تب ۱

en: Tab 2
fa: تب 2

en: Tab Wrapper
fa: بسته‌بندی تب

en: Wrapper Background Color
fa: رنگ پس زمینه بسته بندی

en: Tab Align
fa: ترازبندی تب

en: Tab Margin
fa: حاشیه تب

en: Each Tab Styling
fa: استایل‌دهی به هر تب

en: Horizontal Padding
fa: پدینگ افقی

en: Vertical Padding
fa: پدگذاری عمودی

en: Border radius
fa: شعاع مرزی

en: Swiper Slider Options
fa: گزینه‌های اسلایدر سوایپر

en: Enable
fa: فعال کردن

en: Navigation
fa: ناوبری

en: Arrows and Dots
fa: فلش‌ها و نقطه‌ها

en: Arrows
fa: فلش

en: Dots
fa: نقطه‌ها

en: Pause on Hover
fa: مکث در حالت هاور

en: Autoplay Speed
fa: سرعت پخش خودکار

en: Carousel Arrows
fa: فلش‌های چرخ فلک

en: Next button
fa: دکمه بعدی

en: Next Vertical
fa: عمودی بعدی

en: Next Horizontal
fa: افقی بعدی

en: Prev button
fa: دکمه قبلی

en: Prev Vertical
fa: قبلی عمودی

en: Prev Horizontal
fa: افقی قبلی

en: TM Vertical Menu
fa: منوی عمودی TM

en: Config
fa: پیکربندی

en: Menu
fa: منو

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
fa: برای مدیریت منوهای خود به <a href="%s" target="_blank">صفحه منوها</a> بروید.

en: There are no menus in your site.
fa: هیچ منویی در سایت شما وجود ندارد.

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
fa: برای ایجاد منو به <a href="%s" target="_blank">صفحه منوها</a> بروید.

en: Menu Layout
fa: طرح بندیطرح بندی منو

en: Navbar
fa: نوار ناوبری

en: Color Hover
fa: هاور رنگ

en: Sub Menu
fa: زیرمنو

en: Color Active
fa: رنگ فعال

en: Vertiacl Navigation
fa: ناوبری عمودی

en: WC(Woocommerce) Products
fa: محصولات WC (ووکامرس)

en: Padding Top Bottom
fa: پدینگ بالا پایین

en: Padding Left Right
fa: پدینگ چپ و راست

en: Background (Hover)
fa: پس‌زمینه (هاور)
